Důvodem uzavření jsou podle jeho zástupců samotní návštěvníci, kteří zahradou projíždějí na kole nebo do areálu vstupují se psy: porušují tím přitom provozní řád.

„Bránou jsme chodívali, když jsme se chtěli dostat ke Šlajze s kočárkem. Takhle musíme jít po rozpálené Kojetínské ulici, kde celý den praží do betonu slunce a v létě je tam snad čtyřicet stupňů. Mohli vymyslet jiný způsob uzavření," zlobí se pro Deník jedna z kroměřížských maminek.

Na plotě zahrady už se dokonce objevily nápisy, které rozhodnutí poměrně nevybíravým způsobem kritizují.

„Krátil jsem si tudy cestu na nádraží, když chodívám za prarodiči, docela mě to štve. Ale chápu, že chtějí zabránit pohybu cyklistů a pejskařů. Ovšem ani já nepochopím to, co tam někdo napsal. K tomu není co říct," poznamenal student Petr Ivánek.

Vedení zámku vysvětluje, že bránu u Amerického domku uzavřelo kvůli tomu, aby nedocházelo k porušování zákazu venčení psů a jízdy na kole. „Je to nejmenší a nejodlehlejší z pěti bran do Podzámecké zahrady a většina obyvatel Kroměříže možná ani netuší, že existuje," míní kastelán zámku Martin Krčma. Přiznává ale, že řeší řadu stížností obyvatel Šlajzy, kterým se prodloužila cesta k další bráně asi o čtyři sta metrů.

„Průjezd pro cyklisty není jen tak, znamená nespočet dopravních značek, omezení pěší dopravy, snížení bezpečnosti pro volně chovaná zvířata či další návštěvník. Ruku na srdce, dokážete si představit Podzámeckou zahradu s dopravními značkami? Já ne," upozorňuje kroměřížský kastelán.

Zdůraznil také, že opatření podle jeho názoru funguje, cyklistů se totiž díky němu po zahradě pohybuje výrazně méně. Kastelán také připomíná, že Podzámecká zahrada v neposlední řadě čelí také vysokému počtu návštěvníků, kteří nerespektují zákaz vstupu se psy. „Pokud budou přes den v zahradě psi, budou zvířata schovaná před zraky návštěvníků v křoví, zahrada bude plná klecí a plotů a nejen to. Ve hře je i ochrana dětí a další aspekty, které pohyb psů prostě neumožňují," vysvětluje Martin Krčma.

Odpověď na otázku, zda vstup psům povolit, či ne, je podle něj jasná. „Například zahradníci pak mají potíže s ochranou stříhaných krušpánků, květin, trávníků a podobně. Psí moč totiž do pytlíků chytat neumíme," uzavřel kastelán.

DANIELA ZEDNÍČKOVÁ