Kromě zakončení roku však akce měla vyšší smysl, a sice symbolické zavírání vody, které před čtyřiceti lety vzniklo u toku Malé Bečvy.

„Býval jsem členem rybářského spolku a pravidlem bývalo chodit na Silvestra kolem vody s udicí. Ne kvůli úlovku, ale spíš symbolicky,“ vysvětlil starou tradici a to, jak se k ní přidala celá obec, Bohuslav Jurtík.

„Jak jsem se tak procházel, uslyšel jsem ve vrbě hrát rádio. Byl tam můj kamarád Laďa. Vytáhli jsme borovičku, slivovici, popili a šli domů,“ vzpomíná rodák z Plešovce.

Když se vraceli domů, zahlédl je další kamarád a vyptával se, odkud dvojice jde. „Zavírali jsme vodu,“ odpověděl tehdy Jurtík a asi netušil, že založil novou obecní tradici. Příští rok se totiž k zavírání vody přidali další lidé, později se akce spojila s vařením guláše a počet účastníku narůstal.

„Dnes je nás plná hospoda,“ doplnil ho a vůbec nepřeháněl Pavel Otáhal. V plešovské hospodě se teď scházejí nejen místní, ale i lidé z Chropyně a Kroměříže.

„Chystáme pravidelně tombolu a zajistíme hudbu. Posedíme zhruba do čtyř a pak se rozejdeme. Každý má přece na silvestrovský večer vlastní program,“ objasnil Otáhal.

Ta část tradice, kdy lidé chodili poctivě k vodě, zůstala především na rybářích. Rozhodně ale nevymizela dobrá zábava a smysl pro humor.