Pomoci v regulaci jejich počtu by měla nová vyhláška. „Rádi bychom ji uvedli ve skutečnost. Není to však jen naše iniciativa, chceme, aby to byla širší akce, o kterou se budou zajímat i zastupitelé z ostatních politických stran,“ řekl už minulý týden Deníku zastupitel Richard Kreml (Strana Zelených Zdravé Kroměřížsko).
Se záměrem sympatizuje také jeho kolega v zastupitelstvu Pavel Motyčka (KDU ČSL). „Na jednání zastupitelstva, které se koná ve čtvrtek, se nám pravděpodobně omezení hazardu ve městě nepodaří prosadit jakožto jeden z bodů jednání. Budeme muset postupovat klasickou cestou, tedy nejprve dáme návrh do rady,“ konstatoval Motyčka.
Jelikož působí také jako psycholog, apeluje v souvislosti s hracími automaty na to, že znamenají problémy pro dospělé a potažmo i děti. „Hazard k ničemu nevede. Rodiny se zadlužují a děti mají doma špatný vzor,“ vysvětil Motyčka.
V případě zákazu hazardu ve městě by kroměřížská radnice přišla ročně o osm milionů korun.
„V současné době, kdy je rozpočet města v hlubokém minusu, je to částka, nad kterou nelze lehce mávnout rukou. Ty peníze budou někde chybět. Možná se bude méně svítit, uklízet, opravovat, investovat, méně přispívat různým organizacím,“ upozorňuje kroměřížská radní a zároveň europoslankyně Olga Sehnalová. Dodává ale, že na druhou stranu ztráty, jako jsou rozpadlé a zadlužené rodiny, vyčíslit nelze.
„Zapomínat nesmíme ani na domácí násilí, sebevraždy a jinou kriminalitu. To jsou argumenty, které musejí převážit,“ míní Sehnalová.
O iniciativě některých zastupitelů už ví také kroměřížská starostka Daniela Hebnarová, oficiálně však prý žádnou zprávu zatím neobdržela.
„Nejlepší by bylo, kdyby se takové věci vytěsnily z městské památkové rezervace. Vedení radnice nemůže být podezíráno, že se snaží rozšiřovat tyto praktiky, na druhou nejsme na tom zrovna ekonomicky dobře. V případě omezení hazardu musíme najít těch osm milionů korun, o které bychom přišli,“ upozorňuje kroměřížská starostka.
Instalaci hracích přístrojů povoluje město. Mnohem více je však na území Kroměříže takzvaných výherních loterijních terminálů.
„Jsou jich na dvě stovky a povoluje je ministerstvo. O nich vůbec nemůžeme rozhodovat,“ uzavřela Hebnarová.