Do některých měst už dokonce zamířili zástupci vlády a kraje, aby zmapovali možnosti. Budou se tam totiž odehrávat neformální rozhovory zahraničních ministrů.

„Zlínský kraj se chce zaměřit na kulturu, památky a cestovní ruch,“ říká mluvčí Zlínského kraje Patrik Kamas.

„Konkrétní termíny ještě nevíme, momentálně spíše mapujeme situaci a možnosti jednotlivých měst,“ dodal.
Jako jedno z vhodných míst se jeví například Kroměříž, která už podobnou akci hostila. „Před několika lety se v Kroměříži uskutečnila schůzka evropských ministrů spravedlnosti,“ popsal starosta města Miloš Malý.

Město by mohlo využít předsednictví Česka v prvním pololetí 2009

„Skutečnost, že podnik takového rozsahu už tady proběhl, zaujala zástupce kraje a vlády, kteří si v rámci příprav na předsednictví přijeli město prohlédnout,“ komentoval Malý.

Delegace se zaměřila na kroměřížský zámek nebo nově zrekonstruované sály Domu kultury, zajímaly ji také ubytovací kapacity města.
S organizací akcí většího rázu mají zkušenosti i Vizovice. Dosud je však nikdo neoslovil. „Kdyby přišla nabídka, zcela jistě bychom ji využili,“ řekl místostarosta Vizovic Jaroslav Burkart.

„K dispozici máme státní zámek, městský Kulturní dům nebo sokolovnu,“ vypočítal. Vše ostatní by podle něj záviselo na konkrétní situaci.
Podle okolností se budou řídit i zástupci Zlína. Vše závisí na tom, kdy bude dostavěno Kongresové a univerzitní centrum. „V uplynulých dnech město navštívili zástupci vlády a kraje, kteří prohlásili, že by se ve Zlíně mohlo případně konat i jednání na úrovni ministrů,“ oznámila mluvčí zlínského magistrátu Marie Masaříková.

VÍCE ZPRÁV Z REGIONU ČTĚTE ZDE