A ani na tento okamžik při připomínce první písemné zmínky o víkendu v obci nezapomněli.

„25. května 1261 daroval král Přemysl Otakar II. Olomouckému biskupovi Brunovi za věrné služby dnešní Pravčice,“ připomenul v sobotu dopoledne starosta Pravčic Jaroslav Šašek. Nezůstalo ale jen u slov. Obec nechala vytesat památné datum do kamene a starosta s místostarostou se potom ujali lopat, aby zasadili také lípu, která má výročí připomínat.

Pomáhal jim při tom nejstarší obyvatel obce, který letos oslaví úctyhodných dvaadevadesát let.

„Celý život jsem prožil v Pravčicích, řekl během oslav Deníku nejstarší obyvatel Miloslav Hoza. Dodal, že je na obec hrdý. „Za tu spoustu let jsem zažil ledaco a musím říct, že v historii obce jsou události, na které často vzpomínám,“ zasnil se.

Pravčické oslavy tři čtvrtě tisíciletí se protáhly na tři dny. Už v pátek byly neoficiálně zahájeny rockovým koncertem kapely Motus. „I když nám teda tuhle zábavu trochu narušilo hokejové utkání Česko – Slovensko,“ smál se v sobotu Jaroslav Šašek a popsal, co všechno ještě návštěvníky čeká. „ Třeba běh obcí, výstava zemědělské techniky nebo historických kol, mimo jiné také vystoupení místní školky a hlavně Hanácká a Moravská beseda. Na tu se lidé obzvlášť těší a mnohým z nich při těchto vystoupeních ukápne i slza dojetí,“ rozplýval se starosta.

Přípravy oslav trvaly pět měsíců. „Konaly se nejrůznější porady se zástupci jednotlivých spolků, zajišťovali jsme účinkující a navrhovali pamětní předměty. Hodně práce dalo také shánění krojů. Půjčili jsme si je v Martinicích, v Hulíně, ale také v Kojetíně,“ vyjmenoval starosta, který má kořeny na Šumavě. A co ho vlastně přitáhlo do Pravčic? „Láska,“ začervenal se Šašek a vyprávěl, že se v obci seznámil se svou nynější manželkou, a proto zde zůstal. „Dneska se cítím být Pravičákem,“ stojí si za svým. A nejen on. Určitě se tak cítí i Olga Zeithammerová, která v Pravčicích žije už zhruba padesát let.

„Tahle akce je moc hezká. Vydařilo se nám počasí a jsem si jistá, že budeme mít moc pěkné vzpomínky,“ řekla Deníku obyvatelka.

V neděli program pokračoval například slavnostní mší a průvodem k pomníku padlých vojáků.