Takto popsal povodeň v 1954 kronikář z Bystřice pod Hostýnem Jan Sova. A byl to také zároveň důvod, proč se většina hřbitovů stěhovala z města na okraj. Kde se nacházely ty na Kroměřížsku?

„Dneska tomu místu říkáme u kapličky nebo starý hřbitov. Začal se používat v 16. století, čímž se město stalo pokrokovým,“ říká třeba pracovnice muzea v Bystřici pod Hostýnem Eva Nedělníková.

Původní hřbitov byl blízko potoka, který – jak popsala citovaná báseň – vyplavil lidské pozůstatky. Hřbitov byl tedy přestěhován kvůli hygieně.

Také v Holešově bylo několik hřbitovů. „Samozřejmě byly u každého kostela. Dají se tam dodnes dohledat pozůstatky,“ vysvětluje holešovský místostarosta Rudolf Seifert.

Hlavní městský hřbitov byl prý ale v prostoru tamních Smetanových sadů na místě dnešního parku.

Co se týká Hulína, tamní starosta odhaduje, že hřbitov uvnitř města byl přesunut někdy v první polovině devatenáctého století. „Na místě zůstalo pár fragmentů a starých náhrobků, ale to je vše,“ upřesnil Roman Hoza.

Zajímavý nález se ovšem podařil na konci loňského roku v Kroměříži. Během rekonstrukce bývalého Okresního úřadu na Husově náměstí se totiž našly lidské kostry.

„Na místě Bezručova parku se také nacházel hřbitov,“ připomněla kroměřížská archeoložka Helena Chybová.

Zařízení podle ní fungovalo do roku 1923, poté byla většina ostatků exhumována a přesunuta na hřbitov v ulici Velehradská, který funguje dodnes.

„Na základě lidských pozůstatků jsme zjistili, že při stavbě Okresního domu byla porušena hřbitovní vrstva obsahující rozptýlené pozůstatky pohřbených, aniž by byly přeneseny na nový hřbitov,“ vysvětlila archeoložka.

Budova byla tedy postavena přímo na hrobech. „Proč se tak stalo, nevíme,“ krčí rameny Chybová.

Je prý ale velmi pravděpodobné, že se jednalo o vrstvu již dříve zrušených starých hrobů v okrajové části.

Další hřbitov byl v Kroměříže na místě dnešního volnočasového centra Šipka. Jednalo se o cholerový hřbitov, který dodnes připomíná pomník.

Málokdo pak také ví, že na kroměřížské Hvězdě je umístěn hřbitov pro psy. „Místo se nachází kousek od bývalého psince,“ vysvětlil už před časem Deníku tehdejší starosta města Miloš Malý. Psi zde prý byli umístěni, aby zajistili ostrahu objektu raketových sil. „Bylo jich tu přes dvacet a když zemřeli, pohřbili je sem,“ uzavřel Malý.