VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Záplavám se prý dalo předejít

KROMĚŘÍŽSKO - Viníky za záplavy z minulého týdne na Kroměřížsku jsou: špatný osev půdy a zanedbání Věžeckého potoka. Na tomto se shodli představitelé postižených obcí. Každoročně se opakující živel, který opět způsobil škody za miliony korun, však tentokrát vyvolal odpor.

19.6.2007
SDÍLEJ:

Záplavy na Kroměřížsku.Foto: DENIK/Eva Gremlicová

Zastupitelé obcí se pouštějí do jednání, která by měla pomoci záplavám předejít.
„Pracovníci odboru životního prostředí a úseku kanalizací mají na starosti provedení dokumentace, která zjistí důvody a příčiny lokálních záplav,“ informoval starosta Kroměříže Miloš Malý.

Zastupitelé na Kroměřížsku hledají viníky povodně z minulého týdne

Tuto dokumentaci musejí úředeníci zhotovit do zítřejšího dne a radnice ji následně vyhodnotí. „Společně s povodňovou komisí pak chceme zajistit nápravu. Na jednání pozveme jak správce vodního toku, tak uživatele polností, které se nacházejí nad obcemi postiženými záplavami. Současně se pokusíme najít vhodné řešení, jak by se záplavám dalo předcházet,“ přednesl plány starosta Kroměříže. Podle Miloše Malého povodně zapříčinili špatný osev orné půdy a zanedbání údržby Věžeckého potoka. „Zjistili jsme, že břehy nebyly posekány a koryto nebylo opravováno, díky tomu nestíhala voda včas odtékat,“ dodal Malý.

Starosta Lutopecen Josef Bazalka zase vyzval k jednání na dnešní den správce Věžeckého potoka, společnost Lesy České republiky. „Setkáme se na jedné straně starostové obce Věžky, Zlobice i šéf vodohospodářského úřadu z Kroměříže a na druhé straně zástupce společnosti Lesy ČR. Jsem přesvědčen, že největším viníkem jsou právě ony jako správci toku,“ sdělil starosta Lutopecen.

Na Věžeckém potoce byly dříve podle Bazalky kamenné přehrádky, které měly včas zadržet přívaly. „Jenže loňské záplavy je zničily a nikdo je od té doby neopravil,“ dodal starosta s tím, že další příčinou neštěstí je nevhodné osetí blízkých polí.

S touto teorií souhlasí i starosta Pačlavic a místních částí Lhota a Pornice, Pavel Čech, který chce se zemědělci vstoupit v jednání také. „Budou muset změnit osevní plány, jinak se nedá nic dělat. Budeme to po nich pro další roky žádat,“ řekl Čech. Žádný ze zastupitelů obcí si ani netroufá říci, jaké by byly škody ve skutečnosti, kdyby nebylo pomoci ze strany několika dalších subjektů. „Chci poděkovat zásahu profesionálních i dobrovolných hasičů, bez jejichž práce bychom situaci nezvládli,“ doplnil Pavel Čech, kterého stejnými slovy podpořil i starosta Josef Bazalka. Představitel Kroměříže, Miloš Malý, k tomu dodal, že dík patří i Povodí Moravy a společnosti Biopas za včasné přistavení kontejnerů a posilu při úklidových pracích.

 

19.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Třináct pohledů na už neexistující Kroměříž přináší nový nástěnný kalendář, který na rok 2018 vydala tamní radnice.

Kalendář na rok 2018 spojí v Kroměříži historii a realitu

Kroměřížská lávka přes řeku Moravu zůstala od pátku 15. prosince uzavřená. To potrvá minimálně do poloviny ledna, kdy most čeká diagnostika.
8

Radnice v Kroměříži uzavřela lávku přes Moravu

Při opravách našli v Holešově unikátní barokní zeď

Další letošní zajímavý historický objev si připsali v minulých dnech v Holešově: k nálezu gotického sklepa se stropem z 15. století a odkrytí unikátních omítek z původní výstavby tamního zámku se tentokrát přidala zajímavost v souboru staveb, kterému se ve městě od nepaměti říká masné krámy.  

AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Ze všech zimních nástrah na motoristy (a vlastně obecně na všechny), je jednou z nejhorších takzvaný „černý led“. Ten je totiž skoro nerozpoznatelný, ale strašlivě kluzký, což může způsobit velkou spoustu nemilých situací. Znáte taková ta videa, kdy se auta se zabržděnými koly nekontrolovaně kloužou jako saně? Tak přesně to umí černý led.

Školní vánoční jarmarky nabídly dekorace i punč

Tradiční školní jarmark si na čtvrtek připravily hned dvě základní školy z Kroměřížska: ta v Hulíně a také kroměřížská ZŠ Zámoraví.

Žáci církevní školy putovali v Květné zahradě za kořením

Další části projektu Národního památkového ústavu se v minulých týdnech zúčastnili žáci páté třídy Církevní ZŠ v Kroměříži pod lektorským vedením Petra Hudce a Gabriely Čechové. Pod názvem Putování za kořením se tentokrát setkání konalo v Květné zahradě v Kroměříži.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT