Podle policistů se nenechavci opět zaměřili především na zaparkovaná auta v okolí hřbitovů. Hned ve čtvrtek odpoledne řádil jeden neznámý darebák v kroměřížské místní části Hradisko.

„Vloupal se do před hřbitovem zaparkované Felicie,“ informovala včera kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Není se ale čemu divit. Zloděj neodolal, když na zadním sedadle uviděl dámskou kabelku. „V ní byly bezmála dva tisíce korun a doklady,“ upřesnila Kyšnerová. K dalším čtyřem tisícům si zloděj přišel v levé boční přihrádce.

Tam byla odložená další peněženka s doklady a platební kartou.

O další krádež se neznámý chmaták pokusil o den později v Hulíně. Zloděje ale pravděpodobně někdo vyrušil.

„Pachatel překonal zámek dveří auta, nic ale nevzal,“ komentovala událost mluvčí.

Kvůli zvýšené aktivitě zlodějů v období dušiček, zvýšili svou ostražitost také strážnívci. V Kroměříži, Holešově i Bystřici pod Hostýnem procházejí hlídky hřbitovy, snaží se dohlížet na zaparkovaná vozidla a usměrňují provoz.

Strážníci z Bystřice pod Hostýnem díky tomu letos hlásí relativní klid.

„Svůj díl na tom asi má i počasí. Letos nás totiž minula taková ta typická dušičková nepohoda. Nefouká vítr, takže nám odpadlo třeba pátrání po odvátých věncích,“ objasnil šéf strážníků v Bystřici pod Hostýnem Radek Sigmund.

Nejvíce problémů, stejně jako každým rokem přidělávají strážníkům motoristi a nedostatek parkovacích míst.

„Šoféři se snaží vyhnout placenému stání. Potom klidně parkují na trávnících. Stane se ale také, že svůj vůz prostě nechají stát na silnici,“ stěžuje si velitel.

Mnozí z motorizovaných návštěvníků hřbitova si tak vysloužilo alespoň napomenutí.

Klid a pokud možno žádné krádeže si přejí i v menších obcích.

„Zatím o žádné krádeži nevím a popravdě doufám, že to tak zůstane,“ věří třeba starosta Pravčic Jaroslav Šašek.

Lidé se na dušičky každoročně pečlivě připravují. Když se pak u jejich rodinné hrobky stane nějaká krádež, dlouho si to pamatují.

„Měli jsme na nádhrobku pěknou sošku anděla. Teda než ji někdo ukradl. Je to už ale několik let a pachatel se nenašel,“ vzpomíná například Marek Sekera z Holešova.