Lidé kteří v dubnu na prohlídku přijdou, můžou počítat s delší s provozní dobou, otevřeno bude mnohde i o víkendech. Také na kroměřížském zámku už se těší na začátek nové sezony.

„Zatím sice nemáme úplně jasno v tom, jaké kulturní akce se nám tento rok na zámku podaří uskutečnit, ale zájem veřejnosti je pro nás důležitý,“ říká kastelánka Kroměřížského zámku Zdena Dokoupilová.

Zámecká pokladna totiž zeje prázdnotou a finanční prostředky z rozpočtu podle kastelánky sotva tak pokryjí náklady na povinnou údržbu.

„Nemáme v plánu žádné rozsáhlejší opravy zámku ani zahrad, nejsou v tuto chvíli reálné. Pokud jde o kulturní program nadcházející sezony, čekáme ještě na vyřízení grantů, prostřednictvím kterých chceme zabezpečit naše kulturní aktivity,“ popisuje nepříliš růžovou situaci kastelánka.

Jistý je podle ní zatím jen tradiční festival Kroměřížské hudební léto. „Zisk ze vstupného je na neduhy zámecké kasy sice jen slabý, přesto ale vítaný lék,“ dodává kastelánka.

Na jistá omezení se musejí připravit také turisté na zámku v Bystřici pod Hostýnem, který letos čeká rekonstrukce Reprezentativ­ního sálu.

To v holešovském zámku, který je otevřený celoročně, se hned prvního května bude konat den otevřených dveří. „Zařízení slouží během celého roku ke komerčnímu využití, bývá pronajímáno hlavně pro svatební obřady,“ podotkl holešovský místostarosta Rudolf Seifert.

Lidé se při dni otevřených dveří budou moci blíže seznámit s interiérem opraveného zámku, město tam také plánuje v příštím roce otevřít nový prohlídkový okruh.

„Hodláme zde také zřídit muzeum se stálou expozicí a galerii, vše se ale uskuteční až v následující sezoně,“ dodal Seifert.

(kaš)