Seznam ohrožených budov čítá i tři objekty z Kroměřížska. Jeden opravují, druhý je na prodej a třetí chátrá

Ve všech případech jde o zámky, konkrétně ty v Troubkách – Zdislavicích, Dřínově a Cetechovicích. A zmíněné objekty mají společnou také další věc: jsou v rukou soukromých majitelů a jejich stav je neutěšený.

Zámek ve Zdislavicích patří potomkům rodiny Hlavničkových, kteří pracovali pro Tomáše Baťu a před válkou se odstěhovali do Jižní Ameriky.

I proto v současné době zámek chátrá. Nynější majitelé žijí v brazilském Sao Paulu a nejeví velký zájem se o budovu starat. Naopak se rozhodli, že ho dají k prodeji, v Čechách proto mají právního zástupce, který vyřizuje vše potřebné.

Zmíněný advokát se ale o zdislavickém zámku bavit nechce. O něco sdílnější byla alespoň makléřka Kamila Pavičová ze společnosti M&M reality.

„V nabídce naší realitní kanceláře je zámek necelý rok, já to mám na starost teprve chvíli. Vím, že se tam bylo podívat několik zájemců, především z Prahy, ale žádný z nich se nakonec nerozhodl pro koupi," řekla Deníku makléřka.

Její slova potvrzuje i starostka Troubek – Zdislavic Marie Šestáková. „Bylo tu několik zájemců, ptali se u nás na obecním úřadě, ale my s tím nemáme vůbec nic společného. Jenom nám to tu hyzdí vesnici," zlobí se Šestáková.

Podle památkářů si nový majitel může v zámku zřídit prakticky cokoliv, musí pouze respektovat historické konstrukce stavby.

„Zámek byl prohlášen kulturní památkou. V současné době chátrá, protože není prováděna pravidelná údržba. Budova musí být opravena za dohledu památkářů, pomocí restaurátorů a jiných odborných pracovníků," upozornil Jiří Vojta, garant z Národního památkového ústavu.

Podle jeho hrubého odhadu budou na opravu zámku potřeba desítky milionů korun. „Nový majitel ale může využít možnosti čerpat dotace z různých zdrojů," dodal Vojta.

To na zámku ve Dřínově, který je rovněž na seznamu ohrožených památek, už začala postupná rekonstrukce. Podle starosty obce Miroslava Štěpánka je budova od roku 1996 v rukou soukromého majitele, který bydlí v Brně.

Památkáři postupné opravy zámku vítají.

„Majitel začal s opravou střechy, na což čerpá dotace z havarijního programu ministerstva kultury. V příštím roce by měla být střecha dokončena. Dále tam proběhla oprava fresky v kapli svaté Kateřiny opět za pomoci dotačního programu, tentokráte ze Zlínského kraje," upřesnil památkář Jiří Vojta. Na zámku by podle něj bylo žádoucí zabezpečit ještě statiku stavebních konstrukcí objektu.

Poslední z trojice zchátralých památek v regionu je zámek v Cetechovicích. Jeho majitele se ovšem nepodařilo přes veškerou snahu kontaktovat ani památkářům ani Deníku.

„Majitel i přes výzvy památkové péče nespolupracuje, to znamená, že nepřipravuje projekt obnovy. Tudíž ani nemůže bez schváleného projektu obnovy kulturní památky žádat o dotace a ani o ně nežádá. O zpřístupnění veřejnosti nemluvě," potvrdil minulý týden Vojta. Budoucnost cetechovické památky je tak dál ve hvězdách. 

JANA PŘIKRYLOVÁ