VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámkem v Kroměříži nově provází virtuální biskup Karel

FOTOGALERIE / REPORTÁŽ / Prohlídku s opravdu vzácným průvodcem si mohou rámci prázdninových programů na Arcibiskupském zámku v Kroměříži vyzkoušet jeho návštěvníci.

9.8.2017
SDÍLEJ:

V rámci programu Sen biskupa Karla si mohou návštěvníci projít druhým patrem Arcibiskupského zámku v doprovodu samotného biskupa Karla z Lichtensteinu - Castelcorna ukrytého v tabletu.Foto: Deník / Klusáková Kristýna

Okruh po druhém patře zámku začínající i končící v Obrazárně jim totiž představí sám biskup Karel z Lichtensteinu Castelcorna. Program nazvaný Sen biskupa Karla využívá moderních technologií, konkrétně tabletů: začíná každou středu v 9.30 a ve 14 hodin na nádvoří zámku a Deník si ho minulý týden vyzkoušel na vlastní kůži.

Jakmile se sejde ohlášená skupinka, vydáváme se do Obrazárny, kde po úvodním slovu každý účastník dostává k zapůjčení tablet. A právě z něj na nás poprvé promluví náš staronový průvodce. „Jsem Karel z Lichtensteinu – Castelcorna. Vítám tě v mém letním sídle v Kroměříži,“ začal prohlídku biskup, který po třicetileté válce zámek obnovil do dnešní podoby.

Po jeho úvodním slově míříme do místností věnovaných libosadu: dozvídáme se, kterým panovníkem se nechal Karel inspirovat při výstavbě Květné zahrady a mnoho dalšího. Princip symetrie použitý na zahradu pro mě sice není novinkou, v peněžence se mi koneckonců hřeje permanentka do zahrady, několik ukázek symetrické architektury mi ale odkrývají právě až biskupovy interaktivní úkoly. Stejně zaujatě jako já vypadají také všichni rodiče kolem, nejen jejich ratolesti.

Po dokončení úkolů na prvním stanovišti se přesouváme do malého ráje na zemi: zámecké knihovny. Na vybídnutí Karla, ve snaze přiblížit biskupovi trochu světského naturalismu, obohacuji jeho knihovnu o svého oblíbeného Zolova Zabijáka, on mi na oplátku připomene kousek z Ovidiových Proměn. Následně pak neopomene zmínit ani jednu z dominant místnosti: globus, na kterém jsou vyobrazena souhvězdí. Stačí zvednout hlavu od tabletu a veliký netradiční globus mám přímo před očima.

Další zastávkou je kabinet hudby. Tady se prvně většina výpravy rozbíhá po sále, aby jim neunikl žádný z vystavených nástrojů a partů. S biskupem pak shlížíme několik divadelních ukázek, poznáváme krásu koňského baletu, otestujeme dnes už nefunkční vodní stroj v Květné zahradě a spouštíme také každý vlastní ohňostroj. Naší předposlední zastávkou je kabinet mincí a medailí. Příhodně tu zjišťujeme praktickou hodnotu krejcarů i s někdejšími cenami nejčastějších potravin, přičemž většina z nás opět neskrývá překvapení s tím, že na tom dnešním dovozu potravin zvenčí možná přece jen něco bude…

Po prohlídce mincí i medailí se přesouváme tam, kde jsme začali – do Obrazárny. Naše poslední štace se týká největšího zámeckého skvostu: Tizianova obrazu Apollon a Marsyas. Přestože znám obraz i Tizianovy osudy, Karlův výklad rovnou pod obrazem mě donutí se na něj podívat alespoň podvacáté a zase jej o něco lépe pochopit. Předtím, než odevzdám tablet, už jen Karlovi přiznávám, že jsem citlivka a je mi pyšného Marsya trochu líto.

A co si myslím o nápadu s netradičním průvodcem? Přestože je program určený primárně pro děti, jsem nadšená. Tablety totiž paradoxně pomáhají, abychom od nich zvedli hlavu a vnímali Karlův malý zámecký vesmír. A co víc, v budoucnu bude prý možné si půjčit tablet na samostatnou prohlídku! Turisté jako já, kteří se i v Benátkách raději třikrát ztratí, než by žádali o průvodce, budou nadšeni…

Autor: Kristýna Klusáková

9.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kroměřížskou poslankyni Evropského parlamentu Olgu Sehnalovou vybral prestižní bruselský zpravodajský server Politico.eu do přehledu osobností, které v roce 2018 nejvíce ovlivní veřejnou debatu v Evropě a zasáhnou do mezinárodního dění.

Kroměřížskou europoslankyni zařadili do prestižního žebříčku vlivných

Vánoční strom Nedašova Lhota
27

ANKETA: Vyberte nejkrásnější vánoční strom ve Zlínském kraji

NEPŘEHLÉDNĚTE! Prvňáci ze ZŠ F. Vančury v Kroměříži v Kroměřížském deníku

V tištěném středečním vydání Kroměřížského deníku budou fotky usměvavých dětí z 1. třídy v ZŠ F. Vančury v Kroměříži.

Také Kroměřížsko bude ve středu 13.12. zpívat koledy

Po roce se opět města a obce v Česku rozezní společným zpěvem. Oblíbenou akci Deníku nazvanou Česko zpívá koledy si mohou užít i lidé přímo v Kroměříži, kde se příští středu 13. prosince v 18 hodin akce tradičně koná ve vstupní aule Domova pro seniory U Moravy.

ANKETA: Vyberte ten nejlepší dárek pod stromeček!

Redakce Deníku pro vás vybrala nejpopulárnější dárky posledních let. Které z nich byste chtěli najít pod stromečkem? Hlasujte!

SOUTĚŽ: Pošli nám svou pohádku a vyhraj

Vánoce jsou tady, a jelikož k nim patří pohádky, tak Deník vyhlašuje soutěž o nejkrásnější dětskou pohádku. Pokud rádi píšete nebo kreslíte, tak neváhejte a zapojte se do soutěže o tu NEJ VÁNOČNÍ POHÁDKU ROKU 2017.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT