Jedním z modelářů, kteří se na akci připravují, je i Michal Brázdil z Holešova: patří totiž mezi pět kamarádů, kteří je ve spolupráci se zámkem nabízejí pravidelně každých čtrnáct dní už od první prosincové soboty. „Ukazujeme lidem jízdy, všechna auta dohromady. Máme tady čtyři kamiony a několik sportovních aut. Odpovídáme i na dotazy, pokud se lidé chtějí na něco zeptat. Hlavně pro děti je to ohromná podívaná,” popisuje modelář. Posteskl si, že na výstavu s kamarády nestihli sestavit i vysokozdvižný vozík.

S přípravou ukázek a modelů začali už loni v červnu, což znamenalo i namalovat gumové rohože, které lze díky standardizovaným rozměrům jakkoli spojovat dohromady s rohožemi dalších modelářů a vytvořit tak opravdu velkou jízdní plochu.

Té nechybějí semafory, parkoviště, odstavné plochy ani dopravní značky. Auta mají převodovky, tlumiče a díky speciálním modulům na diváka troubí a blikají jako skutečný náklaďák na dálnici.

Na Velkém náměstí v Kroměříži začal v pátek 18. srpna program letošních krajských dožínek: zahájil ho tradiční jarmark, v sobotu pak následuje kromě jiného také hlavní dožínkový průvod ulicemi města a předání věnce krajskému hejtmanovi jako hlavnímu hospo
Kroměříž chce studii k organizaci dopravy v historickém centru

„Jsme takoví pacienti, kteří jsou na těch autech závislí,” usměje se Michal a vzápětí vysvětluje, za kolik se dá pořídit základní model tahače. Nenáročný modelář by se prý mohl vejít do patnácti tisíc, pokud však touží po dokonalé replice, musí dát minimálně dvojnásobek.

„Potřebuje stavebnici, pak motor, servořízení, pohon, zvukový modul, ovládání světel a vysílačku. V takové výbavě kamion vyjde na třicet až pětatřicet tisíc,” dodává modelář s tím, že auto se během konstruování musí obrousit, slepit a nabarvit. A pokud bude mít modelář problémy se sháněním náhradních dílů, protáhne se stavba klidně až na čtyři pět měsíců.

Výstava hobby modelů na holešovském zámku nabízí až do 12. ledna kromě aut také lodě a letadla. Ta největší mají rozpětí křídel sedm metrů, ta nejstarší poprvé vzlétla v roce 1928. Najdou se mezi nimi i jiné rarity, jako kopie bombardéru Vickers Wellington, na kterém létali českoslovenští piloti ve druhé světové válce v Anglii. (hed)

Žeranovický zámek, ve kterém dnes sídlí obecní úřad, restaurace i knihovna, byl na přelomu padesátých a šedesátých let v žalostném stavu. Vzápětí jej však nechali zrekonstruovat a na jeho opravách pracují v obci i dnes.
Kroměříž se bude podílet na projektu oslav osudových výročí