„Díky tomuto řešení se voda bude vracet nejkratší cestou přímo do toku řeky Rusavy místo protékání kanalizačním řadem města, jako tomu bylo doposud,“ uvedla mluvčí holešovské radnice Hana Helsnerová.
Nový odvod vody se v zámecké zahradě buduje už více než měsíc a přibližně stejnou dobu ještě budou práce probíhat. „Dále bude následovat úprava terénu tak, aby zahrada byla připravena na hlavní turistickou sezonu. Tato etapa si vyžádala finanční prostředky ve výši necelých dvou milionů korun,“ popsala Helsnerová.
Ať už je hotovo
Návštěvníci zahrady se těší, až se všechno vrátí zpátky do původních kolejí. „Každý den tady venčím psa. Bagry mi nevadí, ale štve mě, že je to okolo všechno rozježděné. Už aby bylo hotovo,“ posteskla si jedna z návštěvnic.
„Raději ať se to udělá teď, než někdy v létě. Už se ale těším, až to tady bude zase taková ta oáza klidu jako dříve,“ svěřila se Deníku další návštěvnice zámecké zahrady.
Opravený mlýnský náhon
Současné práce plynule navazují na opravu mlýnského náhonu v zámecké oboře od vantroků přes Rusavu k nátokovému objektu, což byla podle mluvčí investice vyžadující pečlivou přípravu.
„Opravu mlýnského náhonu se podařilo dokončit koncem minulého roku. Obnášela úpravu koryta, vybudování a obnovu odkalovacích tůní, obnovu stavidel, nové napájení rybníku Kačák, opravu kaskády, zpevnění břehů a tak dále,“ vyjmenovala mluvčí.
Milionové náklady
Náklady na samotnou opravu náhonu dosáhly téměř devíti milionů korun.
„Dotace z Ministerstva životního prostředí činila sedm milionů korun, další tři miliony korun stály přípravné práce,“ upřesnila mluvčí.
O provoz mlýnského náhonu a o zámecké rybníky se teď budou starat holešovské Technické služby. „Budou mít na starosti napouštění rybníků, hlídání hladin tak, aby voda nepřetékala nebo naopak nechyběla a nedocházelo k úhynu ryb. Dále máme v rámci nátoku nové měření průtoku, abychom věděli, kolik vody odchází z Rusavy do zámeckého vodního systému,“ poznamenal starosta Rudolf Seifert.