Letošní léto se přitom dalo srážkově považovat za nadprůměrné. Horké a suché počasí v posledních dvou týdnech však donutilo některé radnice nespoléhat jen na přírodu.

Podle mluvčího kroměřížské radnice Pavla Zrny bylo v letošních letních měsících na zálivku zeleně zapotřebí o polovinu méně vody než v loňském roce. Nejvíce vody spolykaly květiny a keře v červnu, radnici to přišlo na bezmála šedesát tisíc korun.

„V letních měsících vyžadují zálivku především mladé stromky ve věku do tří let, mobilní zeleň, truhlíky a květinové výsadby v centru města. Vzhledem k průběhu letošního léta bohatého na srážky ale nebyly náklady tak vysoké jako v uplynulých letech,“ poznamenal Zrna.

Oproti tomu v Holešově přenechali závlahu zeleně soukromé firmě. „Loni se celková částka vyšplhala na více než dvě stě tisíc korun, letos očekáváme náklady ještě o zhruba čtvrtinu větší,“ řekl Otto Gross z odboru investic a údržby města.

Referentka tamního odboru životního prostředí Pavla Pšejová pak dodala, že je i v jejich zájmu, aby městská zeleň vzkvétala. „Co se dřevin týče, ty jsme jen hnojili a při té příležitosti jsme trochu zavlažovali habry rostoucí podél Palackého ulice,“ podotkla.

Výrazně jiná je pochopitelně v tomto směru situace v menších obcích kroměřížského regionu.

„Zeleň u nás vůbec nezavlažujeme. Pouze místní fotbalisté se starají o své fotbalové hřiště, ale to je jejich věc,“ konstatoval starosta Pravčic Jaroslav Šašek. Dodal také, že obec nově upravila prostor kolem místní sokolovny.

Ani korunu nestálo zalévání květin či stromků také Zástřizly. „Zeleně je u nás v obci málo, a proto jsme do její závlahy neinvestovali vůbec nic,“ potvrdil tamní starosta Igor Valenta.

V podstatě úplně stejně jsou na tom také v Loukově. „Zavlažování v obci víceméně neřešíme, týká se to jedině hřbitova, ten má však na to své vlastní zařízení. Jinak se soustředíme spíše na vysazování nové zeleně a její sečení,“ vysvětlil starosta Antonín Zlámal.

Lucie Ságnerová