„Větší pozornost jsme museli věnovat třeba ornamentálním záhonům nebo truhlíkům se zelení a muškáty na Velkém náměstí. Jsou sice samozavlažovací, ale bylo potřeba je dozalévávat, protože jsou umístěny na rozpálené ploše," potvrdil mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Pravidelnou péči si vyžadují i čerstvě nebo do tří let zasazené stromky. „V tomto horkém období se jim musí věnovat větší pozornost, aby nezaschly," dodal mluvčí.

V Kroměříži má na starosti zalévání společnost Biopas, která se od půlky dubna věnovala nové výsadbě a od května jim začala i zalévací sezona.

„Zavlažujeme dvakrát týdně, a to v pondělí a ve čtvrtek, tak by to mělo být až do září, kdy už se většinou od zalévání upouští a nastupuje podzimní výsadba," poznamenal Martin Koňárek, který má v Biopasu na starosti zahradnictví.

Za měsíc prý na zalévání spotřebují kolem třiceti kubíků vody.

„S náklady na multikáru, pracovníka a vodu stojí péče o zeleň měsíčně zhruba čtyřicet tisíc korun. Na celou sezonu tedy počítáme s výdaji ve výši zhruba sto osmdesát tisíc korun," odhadl zahradník.

Nejintenzivněji je podle Martina Koňárka potřeba pečovat o květinové záhony. „Na květinách je totiž sucho nejvíc poznat, proto je také častěji kontrolujeme," dodal zahradník.

V Hulíně, pokud je to možné, zalévají v horkém počasí i o víkendu. „Truhlíky na mostech, u škol, zábradlích a na náměstí se zalévají skoro každý den a starají se o ně dva lidé z veřejně prospěšných prací," popsal ředitel tamních technických služeb Antonín Huťka.

Ostrůvky, stromky nebo například nově zrevitalizovanou městkou část Družba zavlažují v Hulíně pomocí multikáry, na kterou letos pořídili i novou cisternu: za den spotřebují zhruba šest kubíků vody.

„Nesnažili jsme se zalévat přímo jen kytky, ale hodně i okolí, aby si vláhu postupně braly samy, protože vedra byla opravdu úmorná," vysvětlil Antonín Huťka.

Také v Chropyni byli kvůli horkům nuceni zalévat každý den, někdy dokonce i dvakrát.

„Máme asi patnáct velkých květináčů a zaléváme něco kolem dvou set stromů, které jsou nově vysazené: ostatní bychom už nestíhali," vysvětlil Deníku vedoucí technického úseku správy majetku města Chropyně Dalibor Kondler.

Za den tam spotřebují na zálivku něco kolem dvou kubíků vody, na rok je to tedy podle něj nejméně čtyřicet kubíků. „Používáme ale užitkovou vodu z Bečvy, která je víceméně zdarma," podotkl Dalibor Kondler.

Zalévání navíc vždy provádějí při činnosti jiné, například spolu s kropením komunikace. „Proto se s náklady na zálivku za celý rok vejdeme do deseti tisíc korun," uzavřel Dalibor Kondler.