„V kroměřížské Základní škole U Sýpek se opraví například vnitřní chodby. Výdaje by se měly vyšplhat zhruba na osm set tisíc korun," potvrdil vedoucí odboru školství v Kroměříži Jiří Pánek.

Zmínil, že jedné ze zásadnějších oprav se dočká další kroměřížská základní škola Oskol. „Pracovat se bude na zateplení a výměně topné soustavy. Místo současného plynu budou mít tepelné čerpadlo," informoval vedoucí.

Delší prázdniny než na ostatních školách na Kroměřížsku mají děti z 3. Základní školy v Holešově. Kromě toho, že do školy se vypraví kvůli ředitelskému volnu až 7. září, jim začaly prázdniny už 24. června. Důvodem byly právě velké opravy. Jedná se o zateplení školy a výměnu oken ve dvou pavilonech.

Téměř k milionu korun se pak vyšplhají práce v Základní škole Zachar v Kroměříži. Zhruba polovina půjde na opravu podesty před školou, druhá polovina zase na rozvody elektřiny v jednom paviloně. Také tady měli kvůli velkým opravám vysvědčení o něco dřív.

„Firmy začaly hned, jak to šlo, aby se do konce prázdnin vše stihlo. Rozbouraly vstupní vchod a schodiště," řekla už dříve tamní ředitelka Petra Fečková.

Žádnou velkou opravu na letošní prázdniny nechystali na základní škole v Břestu, potvrdil to tamní ředitel Vladimír Žůrek.

„Vyměňovali jsme osvětlení celé školy, to jsme ale museli zvládnout začátkem roku. Změna čeká jen jednu třídu, která se předělává. Vyměňujeme tam třeba lino, lavice nebo tabuli. Je to ale jen jedna třída, takže opravdu nic velkého. Jinak nebylo nic potřeba, máme všechno v pořádku, jen jako každý rok vymalujeme, umyjeme okna a podobně, jinak máme opravdu prázdniny," míní ředitel.

Oprav se dočkají i některé mateřské školy. „Třeba ve školce Kollárova v Kroměříži děláme novou terasu. Je to takové odpočívadlo z herny na zahradu, které už bylo ve špatném stavu," doplnil vedoucí kroměřížského odboru školství Jiří Pánek.

V Mateřské škole Žižkova se zase opravují chodníky po celé školní zahradě. „Dřív tam byl asfalt a ten šel pryč. Místo něj tady bude zámková dlažba, aby mohly děti jezdit na koloběžkách a tříkolkách," přiblížil vedoucí.

Ani tato oprava nebude zadarmo. Výdaje za chodníky by se měly vyšplhat zhruba na 450 tisíc korun.

„Pak se samozřejmě dělá celá řada běžných úprav jako údržby zahrad nebo malování. Právě o prázdninách se do škol investují opravdu nemalé peníze," uzavřel Jiří Pánek.