Kroměřížští radní i městští strážníci stále doufají, že zákaz přispěje k celkovému zlepšení prostředí ve městě.

„Vyhláška je určitě dobrá věc. Lidé, kteří vysedávají v parcích a konzumují alkohol, často obtěžují kolemjdoucí. Mnozí se jich i bojí. Za popíjení na veřejnosti může být hříšník z prostoru vykázán, nebo dostat až tisícikorunovou pokutu,“ vyjádřil se ředitel kroměřížských strážníků Miloslav Skřebský.

I zastupitelé města hodnotí vyhlášku jako změnu k lepšímu. „Bohužel i v Kroměříži většina občanů a turistů potkává různé skupinky vysedávajících a popíjejících lidí. To určitě nepřispívá k dobré pověsti. Proto jsme se nechali inspirovat kolegy z jiných měst a vyhlášku přijali,“ informoval mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Radní podle něj věří ve zlepšení. „I když je nám jasné, že všechny tyto osoby najednou z veřejných prostranství nezmizí, postupně se to snad podaří,“ dodal Zrna.

Naopak v Bystřici pod Hostýnem se k podobnému kroku zatím nechystají. „V našem městě s tím nemáme tak velký problém. V budoucnu se k přijetí této vyhlášky možná odhodláme, obzvláště pokud by se počet opilců ve městě dramaticky zvýšil, a vysedávající lidé by tímto obtěžovali a ohrožovali ostatní,“ řekl bystřický starosta Zdeněk Pánek.

Velitel tamních městských strážníků Radek Zikmund se k problému staví stejně. „Problém s opilci tu není až tak velký jako v Kroměříži. Zatím vyhlášku nemáme, problémy řešíme případ od případu,“ doplnil Zikmund.

O zákazu pití alkoholu na veřejných místech neuvažují ani v Holešově. „Problémy s opilci samozřejmě máme, hlavně v okolí vlakového a autobusového nádraží. Zatím je ale řeší městští strážníci,“ poznamenal holešovský místostarosta Rudolf Seifert.

Podobně hodnotí situaci například v Hulíně. „Nemáme tady problémy v takovém měřítku, že bychom kvůli tomu museli zavést novou vyhlášku. Menší přestupky s opilci řeší policisté ve spolupráci s bezpečnostní agenturou, která se stará o pořádek ve městě,“ vysvětlil hulínský starosta Roman Hoza.