„Chodí k nám například čtyřicetiletí lidé, kteří se rozhodli začít se sportem a chtějí zjistit, zda nemají nějaký zdravotní problém,“ uvedl lékař oddělení Lubomír Nečas. Zájem o vyšetření podle něj ale narůstá zejména v období, kdy nějaký sportovec zkolabuje přímo na hřišti.

V loňském roce prohlídku ve zlínské nemocnici podstoupilo půl druhého tisíce lidí, převážně sportovců. „Meziročně jejich počet narůstá o desítky osob,“ sdělila mluvčí krajské Baťovy nemocnice Karla Havlíková. Oddělení tělovýchovného lékařství zlínské nemocnice je podle jejích slov jediné svého druhu v kraji.

Zátěžové vyšetření se provádí na bicyklovém ergometru nebo na běžícím pásu. „Přitom sledujeme EKG a hodnoty tlaku,“ vysvětlil doktor Nečas. Při testu se mohou projevit skrytá onemocnění srdce, onemocnění plic či krevního tlaku.

„Stává se, že i u mladších, pravidelně sportujících lidí nějakou poruchu zjistíme. Pak ji dále řešíme s odborníky, například kardiology, kteří mohou ultrazvukem vyšetřit srdce,“ doplnil lékař oddělení.

Na vyšetření se podle něj mohou objednat jak sportovci vrcholoví a výkonnostní, tak rekreační či začínající.

Oddělení zajišťuje pro zájemce prohlídky i před plánovanou větší fyzickou aktivitou, jako je například pobyt na horách, pro děti zařazené do sportovních tříd, a pro zájemce o vysokoškolské studium se sportovním zaměřením.

„Děláme i poradenskou činnost, kdy klientům doporučujeme vhodné pohybové aktivity nebo pomáháme s výběrem žáků do sportovních tříd. U dětí navíc neposuzujeme jen srdce, ale i možné ortopedické vady, například ploché nohy nebo vybočení páteře, aby si v době růstu sportem neublížily,“ doplnil Nečas. „Preventivní sportovní prohlídku doporučujeme absolvovat jednou za rok nebo po dlouhodobější nemoci či úrazu,“ doporučil Nečas.

Prohlídky nejsou hrazeny zdravotní pojišťovnou a cena se pohybuje od 350 do 850 korun.

Pravidelná vyšetření svých svěřenců by uvítal i trenér Viktorie Otrokovice, týmu čtvrté nejvyšší fotbalové soutěže, Jaroslav Matějíček.

„Naši hráči pravidelné kontroly bohužel neabsolvují. Je tomu tak většinou pouze u prvoligových či druholigových týmů,“ zalitoval. Pro klub jsou to prý výdaje navíc a samotní sportovci, kteří jsou většinou z řad studentů, peníze na zátěžový test prostě nemají.

„Jsem ale rozhodně zastáncem toho, aby se situace do budoucna změnila. Myslím si například, že by měly tento poplatek hradit zdravotní pojišťovny,“ navrhl fotbalový trenér.