Výcvik reálné sebeobrany zdokonaluje fyzickou i psychickou připravenost dětí včas odhalit nebezpečí a ubránit se mu. Zlínský kraj konání kurzů podpoří částkou dosahující téměř 2,4 milionu korun.

Kromě toho hejtmanství také finančně přispěje na preventivní programy škol a školských zařízení. "Mám radost, že je o program, který jsme jako novinku zavedli v loňském roce, mezi základními školami zájem," těší krajskou radní Zuzanu Fišerovou.

Lidé se kvůli vysokým cenám vrací k domácímu pěstování zeleniny. Ilustrační obrázek.
Fenomén skleníků: lidé bojují proti předražené zelenině domácím pěstováním

Zatímco loni se do programu zapojilo 29 škol, letos už je to o polovinu více. "Věřím, že toto číslo ještě poroste. Chci poděkovat učitelům a ředitelům, bez jejichž aktivního přístupu by to nešlo," cení si Fišerová.

Dotaci na kurzy sebeobrany letos od kraje obdrží například 1. Základní škola Holešov, Základní škola Fryšták, Základní škola a Mateřská škola Osvětimany, Základní škola Morkovice nebo Základní škola Hošťálková.

Včas odhalí nebezpečí, navíc posílí fyzičku po covidu

Smyslem programu je naučit děti správně reagovat na krizové situace. Výcvik reálné sebeobrany zdokonaluje jejich fyzickou i psychickou připravenost včas odhalit nebezpečí a ubránit se mu.

Principy sebeobrany zároveň pomáhají uvědomovat si a respektovat hranice jak své vlastní, tak i těch druhých, a mohou sloužit jako významný prvek prevence šikany či zneužívání.

Vědeckotechnický park Experimentárium v Otrokovicích je otevřeno všem školám Zlínského kraje.
3D tiskárna i termo kamera. Experimentárium je otevřeno všem školám z kraje

Dalším cílem programu je posílení fyzické zdatnosti dětí po pandemii covid, kdy zavření škol a omezení sportovních kroužků vedlo k tomu, že řada dětí přestala sportovat.

Radní kraje rovněž dále schválili rozdělení částky 701 tisíc korun z Programu na podporu škol a školských zařízení v oblasti prevence rizikových typů chování. Podpořili preventivní programy celkem 20 škol a školských zařízení.