Zatímco v jedné z lokalit se ji ale opravdu podařilo zrealizovat, druhá stále zeje prázdnotou.

„Několik firem projevilo zájem o vybudování elektrárny v Lískovci na tamních obecních pozemcích. Změna územního plánu ale byla příslovečným během na dlouho trať a doposud není uzavřena. Zájem společností tak opadl,“ vysvětlil ve středu pro Deník někdejší šéf koryčanské radnice Miroslav Máčel.

Podle něj však prozatím není na škodu, že je zhruba čtyřhektarová lokalita nevyužitá. „Jedná se totiž o louky, je to pěkná krajina,“ vysvětlil s úsměvem Máčel.

V Blišicích se záměr výstavby sluneční elektrárny na zhruba dvou hektarových pozemcích podařil přece jen zrealizovat. „Postavena byla ještě za bývalého zastupitelstva, dokončena byla někdy před koncem roku,“ konstatoval nynější starosta Koryčan Zdeněk Šmela.

Z fotovoltaiky prý pode něj do městské kasy žádný ročník příspěvek neplyne, ani žádná jiná forma sponzorství. „Co se týče Lískovce, tam je prozatím klid,“ doplnil koryčanský starosta.

Podle některých obyvatel města však sluneční elektrárny nejsou takovým ternem jak by se mohlo zdát. „Nelíbí se mi, pokud jsou umístěné na úrodných polích. Ty by měly být vyžívány raději zemědělci. Měli bychom usilovat o vlastní plodiny a ne všechno dovážet ze zahraničí,“ postekla si ve středu pro deník jedna z koryčanských obyvatelek, která si však nepřála uvést jméno.

Na svém domě by se ale nezdrhála nechat si nainstalovat solární panely. „Kdybych tím něco ušetřila, nebylo by to špatné. Na polích se mi to ale opravdu nelíbí,“ doplnila žena.