Kvůli přípravě výstavy kamélií a také právě přípravě jarního provozu je momentálně uzavřena Květná zahrada v Kroměříži, návštěvníkům se opět otevře ve čtvrtek 26. února.

„Zrovna v produkčním skleníku provádíme výsevy jednotlivých letniček, které se pak budou dál řízkovat a používat na jarní výsadbu. Průběžně se to dělá zhruba od konce ledna do poloviny května," řekl pro Deník vedoucí Květné zahrady Vladimír Perůtka.

Někde letničky nakoupí a vysází, v Květné zahradě si však všechno pěstují sami. Celkem jim vyroste asi osmdesát tisíc letniček a přes dvacet tisíc macešek: nejen na tom pracují tamní zahradníci vlastně celoročně.

„Park je opravdu potřeba udržovat pořád, ať už dřeviny nebo cesty. Trošičku nás taky potrápila nadílka sněhu. Cesty jsou rozmočené a těžko schůdné pro návštěvníky i pro stroje," posteskl si vedoucí.

Kvůli blátivým cestám je ostatně momentálně uzavřena i druhá slavná kroměřížská zahrada, Podzámecká.

„Lidé sice vidí, že svítí sluníčko, ale neuvědomují si, že se po cestách v zahradě opravdu chodit nedá. Cesty se tím i ničí," upozornil vedoucí Podzámecké zahrady Ignác Navrátil.

Otevření pro veřejnost plánují pravděpodobně na začátku března, i údržba Podzámecké zahrady se provádí průběžně.

„Zrovna třeba udržujeme přestárlé keře a letité, poškozené stromy v havarijním stavu tak, aby bylo pro veřejnost vše dostupné a bezpečné. Dělá se i údržba cest a plánuje se třeba rekonstrukce ostrůvku na Dlouhém rybníku," vyjmenoval Ignác Navrátil.

Do jara plánují úpravy zeleně i v jiných městech. Například v Morkovicích to mají v plánu do konce února: zatím byla ještě zima a nechtějí nic zbytečně uspěchat.

„Bude to zatím jen základní údržba, jako třeba ořezy vzrostlých stromů na náměstí a keřů kolem hřbitova nebo sportovní haly," říká ředitel Technických služeb v Morkovicích Zdeněk Ježek.

Každý rok se podle něj dělá něco jiného a proto vždy údržba trvá jinou dobu. Také vynaložené finanční prostředky se rok od roku mění..

„Záleží totiž na stavu lokality a objektu, kterého se bude údržba týkat. Pokud by se měl dělat například ořez sakur, bude potřeba i plošina a odbornější řez," vysvětlil ředitel.

Do žádných významnějších úprav zeleně se letos nebudou pouštět v Kurovicích.

„Na jaře se snažíme udělat rekultivační řezy u přerostlých stromů, u některých je potřeba omladit a zaměřit se třeba na dlouhodobě zanedbané dřeviny," uvedla příklad tamní starostka Lenka Koutná.

Kurovice jsou jednou z vůbec nejmenších obcí a tak tady jarní údržba netrvá nijak dlouho.

„Většinou se to snažíme zvládnout běhěm dvou dnů, protože si na to pronajímáme plošinu, která se platí od hodiny. Proto se snažíme to zvládnout co nejrychleji. Máme už vždy dopředu vytipováno, co je potřeba udělat a někdy si na to dokonce najímáme i více lidí," dodala kurovická starostka.