Ještě na konci dubna se přitom podle něj nedalo stoprocentně odhadnout, jestli bude mít počasí dobrý vývoj.

„Třeba nedaleko v Hošťálkové hlásili tehdy jen dva stupně, měli jsme strach, aby nás nezaskočily jarní mrazíky. Jinak ale všechno krásně kvetlo a je i dostatek včel, takže vše nasvědčuje tomu, že by to mělo jít dobře,“ dodal Jiří Pecháček.

Na nenadálé jarní mrazíky přitom doplatila velká část loňské úrody.

„Velmi špatně se kvůli tomu dařilo švestkám, u jabloní byla úroda tak dvacetiprocentní. Poměrně dobré to bylo s malým ovocem, jako je rybíz a podobně. Horší to zase bylo s peckovinami,“ připomněl zahrádkář. Letos ale, pokud ještě příroda něčím nepřekvapí, by se mohlo ovoci dařit dobře. Dobré vyhlídky mají navíc i včelaři a tím pádem i milovníci produktů z medu.

„Loni bylo dost deštivo, takže včelky moc nevylétaly. Teď jde o to, kdo má jak silné včelstvo. Pokud má vše v pořádku, tak není co řešit. Nedávno se se mnou bavila paní z Rusavy, že mají včelky nožičky pěkně obalené pylem,“ pochvaluje si Jiří Pecháček.

Včelařům nahrává také období, kdy kvetla mnohými proklínaná řepka olejka.

„Třeba Němci mají rádi právě řepkový med, protože je nejzdravější. Pokud vydrží počasí, mohlo by být medu i všeho ostatního dost,“ míní.

Pokud by si ale snad někdo ještě chtěl zasadit ovocné stromy, podle předsedy holešovských zahrádkářů už svou šanci prováhal.

„Na sázení je momentálně už pozdě, ještě před týdnem či dvěma to mohlo jít, pokud ovocný stromek nebyl narašený,“ dodal Jiří Pecháček.

Co těší zemědělce, ovšem naopak přidává vrásky na čele lidem, jejichž starostí je voda.

Například státní podnik Povodí Moravy vydal v pondělí doporučení adresované obcím s rozšířenou působností, aby na základě posouzení situace na svém území provedly příslušná opatření kvůli suchu. Loni přitom podobné resumé vodohospodáři vydali mnohem později, až v polovině července.

„Vzhledem ke stávajícímu suchému období a nepříznivé hydrologické situaci jsme doporučili vodoprávním úřadům zvážit možnost omezit či zakázat obecné nakládání s vodami, popřípadě upravit povolené nakládání s vodami, provádět častější kontrolu dodržování manipulačních řádů rybníků a odběrů povrchových vod. O situaci jsem informoval i hejtmany a vodoprávní úřady,“ potvrdil generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU