„Výstaviště bylo od začátku plné. Máme ale trochu obavy z toho horka, aby to v dalších dnech návštěvníky neodradilo. Myslíme si ale, že budeme mít celkem asi patnáct tisíc návštěvníků, tak jako tomu bylo loni," míní Roman Jelínek z pořadatelské společnosti TSO Věžky.

Chybět nebude ani doprovodný program. Dnes celým dnem doprovodí Moravanka, v pátek Stříbrňanka, sobota bude patřit Boršičance a na závěr zahraje v neděli Věrovanka.

Tak jako každý rok, tady pak lidé najdou sortiment pro zahradu, tedy rostliny, nářadí a další.

„Sem tam prodejci dovezou i něco nového, například bylinkáři homeopatika, ale máme tady i ruční řemesla jako kováře nebo nové výrobce zahradního nábytku," prozradil organizátor.

Podle něj půjdou určitě nejvíce na odbyt letničky, doplňky na zahradu, česnek, zelenina, ovoce nebo kaktusy. „Hodně kupují sazenice jahod. Velkým hitem asi posledních dvou let jsou i bylinky," dodal.

Kolik činí vstupné? Dospělí – 80 Kč, senioři nad 65 let – 50 Kč, děti výšky nad 130 cm – 50 Kč, Rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti) – 200 Kč, Držitelé průkazu TP – 50 Kč, děti do 120 cm – zdarma, držitelé průkazu ZTP a ZTP/P – zdarma

Právě oblíbenost bylinek potvrdil také jeden z prodejců Petr Baďura, který nabízí mimo jiné jejich široký sortiment.

„Bylinky se prodávají pořád, na jaře i na podzim, protože doma vaří každý. Teď v létě jde nejvíc máta do nápojů, bazalka do salátů nebo také ginkgo na vysoký tlak a podobně," prozradil majitel zahradnictví. Mimo bylinky jsou pak podle něj v oblibě kvetoucí rostlinky jako letní šeřík, trvalky, růžičky i dřevinky.

V sortimentu máme ale také třeba chilli papričky. Ty lidi hodně kupují protože ozdobí a zároveň jsou chutné," prozradil Petr Baďura, který do Věžek jezdí pravidelně.

Po letech do Věžek zavítal další zahradník Daniel Drvota. „U nás se hodně prodávají vysoké trvalky. Je ale spíš opravdu o tom, co zrovna ten který člověk potřebuje a co se mu momentálně hodí a líbí, takže jde na odbyt vlastně všechno," zhodnotil.

S plnými taškami pak z areálu výstaviště vycházela například Jarmila Flajsarová z Vyškova, která nechybí snad na žádné prodejní výstavě ve Věžkách.

„Mrzelo nás, že to tady bylo jednu dobu zavřené, v Kroměříži se nám totiž tolik nelíbí jako tady. Jednou jsme zajeli i do Olomouce, ale Věžky prostě vedou," usmála se jedna z návštěvnic.

Domů si prý spokojeně odnášela vše, pro co si přijela. „Nakoupila jsem například česnek nebo orchidej v barvě, kterou doma ještě nemám a spoustu dalších věcí. Jsme opravdu moc spokojení," těšilo Jarmilu Flajsarovou.

O akci Jedná se o jednu z nejvyhlášenějších akcí tohoto druhu, která nabízí široký výběr květin, ovoce a zeleniny. Nechybí ani okrasné rostliny, ovocné keře a stromy, potřeby a pomůcky pro dům a zahradu. Návštěvníci si mohou užít bohatý doprovodný program včetně živé hudby. Občerstvení je samozřejmostí. Koná se do neděle 9. srpna. Otevřeno je denně od 9 do 17 hodin.