Program začne ve třináct hodin krojovaným průvodem obcí, který je podle jednatele společnosti vnímán jako hodový a je také spojen s výročím 660 let od založení Záhlinic.

Ve čtrnáct hodin je pak naplánován příchod do areálu pivovaru, kde o něco později krojovaní předvedou Hanáckou besedu.

„Samotné vysvěcení varny se zvonem od zvonařů rodiny Ditrichů z Brodku u Přerova pak provede populární farář farář Zbigniew Czendlik z Lanškrouna. Vysvěcení by mělo začít zhruba v 15.30 hodin," informoval organizátor.

Kromě toho vystoupí také například hanácký mužský pěvecký sbor Hlahol a zahraje kapela Jazz Book. V průvodu i během programu bude hrát dechová hudba Věrovanka.

„V jednom oddělení pivovarského sklepa proběhne prezentace vín z mého rodného kraje, z obce Tasovice ze Znojemska," řekl spolumajitel sladovny.

Návštěvníci se ale dočkají samozřejmě i vaření piva a to středověkým způsobem.

„Mám také uvařenu jednu várku piva z první a původní odrůdy Proskowetzuv Haná pedigrée z druhé poloviny devatenáctého století, které bude možné ochutnat pod označením Pivo našich dědů. Ostatní pivo pak bude z pivovaru Dalešice, který je známý z filmových Postřižin," prozradil Aleš Přinosil.

Kromě páteční večerní zábavy se skupinou Kosovci, která se také odehraje v areálu pivovaru, naváže na sobotní program ještě tradiční mše i průvod v neděli ráno.

Do hodového veselí se ale samozřejmě zapojí také tamní muzeum slavného rodáka Františka Skopalíka, který vlastně také stál u zrodu pivovaru jako rolnické akciové společnosti.

„Hodové pohodové odpoledne u nás začne ve 14.30 hodin. Na návštěvníky čeká kouzelník Mág Radekr, dílnička s výrobou loutek z Říše loutek Kroměříž, ale také trampolína, řetízkový kolotoč nebo malování na obličej," prozradila programová pracovnice záhlinického muzea Václava Navrátilová.