Příprava přijímacího řízení je například podle ředitele kroměřížského gymnázia Josefa Havely poměrně náročná. „Bylo potřeba vyzvednout zadávací dokumentaci k testům, kromě toho jsme museli samozřejmě nachystat rozřazení účastníků do učeben a přeorganizovat celý rozvrh všem třídám," poznamenal ředitel.

Jednotné přijímačky nic až tak nového pro školu nebyly. „Organizuje je stejná společnost jako maturity a tím pádem jsme na jejich model zvyklí," vysvětlil Josef Havela. Na osmiletý obor se letos přihlásilo pětaosmdesát zájemců, což je asi o čtvrtinu víc než vloni. Přijmout bude škola moci 56 z nich.

„Do čtyřletého oboru se k nám přihlásilo jednasedmdesát žáků, tedy také víc než v minulém roce, přijmeme jich osmadvacet," dodal ředitel kroměřížského gymnázia.

Před dvěma týdny se na škole konaly zkušební testy. „Byl o to velký zájem. Přišli i ti, kteří u nás nejsou v přípravných kurzech," podotkl ředitel.

Zájemci o studijní obory si mohli přijímačky nanečisto vyzkoušet i na Centru odborné přípravy technické v Kroměříži.

„Přišlo na ně zase o něco víc lidí. Neovlivní to sice, jestli budou přijati, je to pro ně ale jakási zkouška, aby se hlavních testů potom tolik nebáli," vysvětlil ředitel školy Bronislav Fuksa.

I když je zájem o technické obory obecně stále malý, evidují o něco víc přihlášek než v loňském roce.

„Za poslední asi tři roky zájem roste u oborů, jako jsou strojní mechanici, mechatronici nebo třeba obráběči kovů. Je skutečně cítit jejich potřeba na trhu práce," míní ředitel kroměřížského COPT.

Firmy s kterými škola spolupracuje, navíc nabízejí tři a někdy až pět tisíc korun měsíčně, jen aby se žáci mohli učit.

„Motivační příspěvek je velmi významný a i rodiče si toho všímají," upozorňuje Bronislav Fuksa.

Právě na COPT si přijímačky nanečisto vyzkoušel i Zdeněk Drábek ze základní školy Slovan v Kroměříži .

„U zkušebních testů jsem český jazyk zvládl poměrně dobře, s matematikou to bylo o něco horší. Ve středu mě ale čeká přijímací řízení na obor technik-puškař v Uherském Brodě, kam bych se rád dostal. Asi půl roku jsem chodil na doučování a měsíc jsem se učil. den před zkouškami jsem ještě nervózní nebyl, pak už to na mě ale trochu padlo," přiznal mladík.

Také na základní škole Slovan v Kroměříži letos využili možnost zdarma testovat žáky devátého ročníku z matematiky, českého jazyka a všeobecných studijních předpokladů.

„Chtěli jsme, aby si vyzkoušeli, jak náročné může být v jednom dni jejich absolvování. Pro mnohé z nich bylo i to srovnání výsledků probuzením, úspěšnost byla hodně vysoká," řekla Deníku tamní ředitelka Hana Ginterová.

Mezi dětmi podle ní stále směřuje volba nejčastěji na gymnázia a obory s informatikou. „U technických oborů, kde je podpora prioritní, nabídka přesahuje poptávku. Žáci se na ně přesouvají často až později, když zjistí, že jinou školu nezvládají," dodala.

Zvýšený zájem o technické obory pozoruje v posledních letech výchovná poradkyně na základní škole T. G. Masaryka v Bystřici pod Hostýnem Eliška Pilmajerová.

„I naši žáci ale stále převážně vybírají gymnázia a střední odborné školy, ať už průmyslové, zdravotní nebo pedagogické. Učební obory jsou rozhodně v menšině," potvrzuje poradkyně.

Naprostá většina žáků využila možnosti podat si obě přihlášky. „Vybavuji si snad jen jednoho žáka, který si dal přihlášku jedinou. Vybral si totiž umělecky zaměřenou školu, kde přijímací řízení probíhá už v lednu," dodala poradkyně.