Ve hře se totiž objevila možnost, že by se stanice mohla vrátit do areálu Psychiatrické léčebny v Kroměříži, kde byla dříve. Současně se objevily ale tlaky volající po zřízení záchytky na Vsetínsku.

Svým poplatkem 12 700 korun patří záchytka Zlínského kraje sídlící v kroměřížské nemocnici bezesporu k nejdražším v Česku. Ještě loni na ní přitom za přenocování opilci zaplatili prakticky o deset tisíc korun méně.

Důvod je prostý. Provoz záchytky byl prodělečný, pojišťovny její služby neproplácely a kroměřížská nemocnice, respektive kraj, na ní tratili.
„Vyšli jsme z jednoduchého výpočtu. V loňském roce stál provoz záchytky nějakou sumu. Ta se vydělila počtem zachycených a výsledek odpovídá poplatku, který zachycený od nového roku zaplatí,“ vysvětlil radní Zlínského kraje pro oblast zdravotnictví Bronislav Fuksa.

Diskuse se vedou také o vhodnosti umístění zařízení právě v Kroměříži

Podle ředitele nemocnice v Kroměříži Františka Fuita, kde protialkoholní stanice sídlí, tam loni bylo zachyceno tři sta osm opilých lidí. Ne od všech lze ale poplatek vymoci.

Krajská záchytka sídlí v Kroměříži od 1. 1. 2003, tedy od doby, kdy některé nemocnice převzaly pod svou správu kraje. Předtím službu zaopatřovala tamní Psychiatrická léčebna, která ale nebyla pro provoz stanice vhodná.

„Tehdy se dospělo k tomu, že řešením bude kroměřížská nemocnice. Je tam potřebný zdravotní personál a měli s provozem zkušenosti. Následně se ukázalo, že toto řešení nebylo ideální,“ uvedl Fuksa.