Drobnou náplastí jsou alespoň čtyři nové sanitky, z nichž každý okres ve Zlínském kraji dostane jednu. „Vozy jsou naprostou jedničkou v kategorii zdravotnických vozidel, která mají záchranáři ve Zlínském kraji k dispozici,“ pochvaluje si vedoucí řidič zlínské záchranky Martin Konečný.

V pátek do Zlína dorazily dvě, zbylé dvě dojdou do Vánoc. V krajském městě zůstane pouze jedna, ostatní se rozjedou do Otrokovic, Valašského Meziříčí a do Kroměříže. Barevně se od svých starších kolegyň ale výrazně liší.

„V prvních měsících provozu si budou muset běžní řidiči na barevné provedení zvykat, ale podle zkušeností záchranářů z Jihočeského a Pardubického kraje to nebude dlouho trvat,“ uklidňuje Konečný. Nová auta mají žluto-zelenou šachovnici na bocích a oranžovo-žluté pruhy vzadu.

Komfortně vybavená sanitka v barvách Evropské unie je prozatím jedinou věcí, která přispěje k lepší zdravotnické obsluze na Kroměřížsku. Nové výjezdové stanoviště v Morkovicích-Slížanech, které mělo zajistit včasnou pomoc obyvatelům na okraji okresu, totiž v dohledné době nevznikne.

„Například do Koryčan nebo Střílek přijíždí sanitka občas až na poslední chvíli. Stihnout se to dá, ovšem jen pokud během cesty nenarazíme na potíže,“ stýská si vedoucí řidič kroměřížské záchranky Ladislav Sukovitý. Potíže měl vyřešit takzvaný plán plošného pokrytí, který určí maximální vzdálenosti výjezdových stanic hasičů, policie i záchranné služby.

„Kvůli politické situaci je ale jeho schválení v nedohlednu,“ vysvětlil ředitel krajské záchranky Anton Vaňo.
Kraj se proto podle něj rozhoduje, zda morkovické stanoviště postavit i bez zákonného příkazu. Smysl by rozhodně mělo, ovšem také by si vyžádalo obrovský objem peněz.

„Finanční možnosti jsou bohužel omezené. Minulý týden se otevíralo nové stanoviště ve Valašském Meziříčí, včera v Uherském Brodě. Staví se také v Uherském Hradišti, v plánu je Rožnov pod Radhoštěm a Bystřice pod Hostýnem. Pokud vůbec přijdou Morkovice na řadu, tak až po všech jmenovaných místech, nejdříve tedy v roce 2012,“ konstatoval Vaňo.

V Bystřici pod Hostýnem se nové zázemí zdravotníků mělo stavět už letos, na řadu ale přijde až v roce příštím. Stát bude zhruba šestnáct milionů korun a posádky se díky ní konečně odstěhují z naprosto nevyhovující budovy polikliniky.