„Alarmující je přitom počet takzvaných marných výjezdů, neboť v uplynulém roce jsme řešili 223 případů, kde se prokázalo zneužití linky 155,“ řekl mluvčí krajské záchranky Petr Olšan.

„Toto číslo (zneužití linky 155) navíc není zdaleka konečné, bereme-li v potaz nepočítané 'plané' telefonní hovory,“ podotkl Olšan. Dispečerky přitom přijmou denně několik telefonátů od lidí, kteří hlásí zdravotní potíže, později se ovšem přiznají, že ty trvají již několik dní. Podle záchranářů často stačí, aby takový pacient se svými potížemi navštívil svého obvodního lékaře.

„Čísla za rok 2008 ohledně marných výjezdů nemáme. Máme nový program a teprve se zpracovávají. Už teď je ale jasné, že toto číslo neustále roste,“ poznamenal Olšan.

Se zneužitím záchranných složek začali razantně bojovat krajští hasiči před dvěma lety. V případě, že jednotku někdo úmyslně zavolá, například jen kvůli otevření bytu, a přitom si vymyslí bezprostřední ohrožení majetku či života, hrozí mu až desetitisícová sankce.

„Po této kampani nám počty zneužití hasičských jednotek výrazně klesly. Za poslední dva roky jde maximálně o pět takových případů ročně,“ řekl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Vloni tak krajští hasiči evidovali 247 planých poplachů. Je to stejné číslo jako o rok dříve, jsou mezi nimi ale i případy, kdy se lidé skutečně domnívali, že někde hoří, například z lesa viděli stoupat kouř.

„Tyto případy samozřejmě nepokutujeme. Je spousta výjezdů, kdy jsme díky těmto hlášením zachránili majetek a lidské životy,“ upozornil mluvčí hasičů.

V roce 2009 zdravotničtí záchranáři ošetřili rekordních 38 955 osob, když o rok dříve to bylo 37 567 lidí. Ze statistik například vyplývá, že ve 444 případech pacientův kritický stav vyžadoval kardiopulmonální resuscitaci, tedy neprodlené obnovení oběhu krve při selhávání základních životních funkcí.

Přes 1100 lidí záchranáři ošetřili při dopravní nehodách, 290 osob při pokusu o sebevraždu a na čtyři tisíce pacientů po požití alkoholu a omamných látek.