Řidič, který nebude mít hotovost na zaplacení blokové pokuty, bude možná časem muset policii rovnou odevzdat řidičský průkaz. Úředníci si nápad pochvalují, ušetřil by jim čas

„Řádově asi třetinu udělených pokut řidiči nezaplatí a musíme je předat finančnímu odboru k vymáhání,“ podotkl vedoucí odboru dopravně správních agend v Holešově Radek Doležel. Právě zdlouhavým a nákladným tahanicím o peníze by mohla novinka navrhovaná mezirezortní dopravní komisí zabránit. Pokud se jí bude vláda vůbec zabývat, změny by se mohly v zákoně projevit v roce 2012.

Motorista, který by odmítal blokovou pokutu uhradit či u sebe neměl hotovost, by řidičský průkaz musel odevzdat přímo policistům a zpět by ho získal, až by pokutu na příslušném úřadě zaplatil. „Podle nás by to velmi pomohlo. Při současném systému se lidé ošívají řadu pokut uhradit, ve správním řízení se pak dlouho brání, pořád mají čas, natahuje se to. Po novu by si řekli, že nemůžou být týden bez řidičáku, a radši by zaplatili hned,“ věří Doležel.

Za pravdu mu dávají například i úředníci z radnice v Kroměříži. „Změnu bychom samozřejmě uvítali, protože by nám to ušetřilo spoustu práce a času, který vynakládáme na vymáhání pokut,“ přitakává vedoucí kroměřížského finančního odboru Radim Hlaváč. Dodal, že rozdíly mezi finančními ztrátami současného a navrhovaného systému by byly minimální. „Když už se dluhy vymáhají, tak i s náklady na řízení, takže se peníze městu vrátí. Rozpočet zatěžují jen ty pokuty, které jsou nedobytné. Pár jich tu máme,“ uznal Hlaváč.

Poněkud zdrženlivější než úředníci jsou ale při hodnocení navrhované změny policisté z Dopravního inspektorátu Kroměříž. „Přesný návrh zatím není znám, těžko říct, jak si dopravní komise celý proces představuje. Podle dostupných informací to na mě osobně ale působí spíše tak, že policii to práci přidá,“ obává se zástupce vedoucího kroměřížské dopravní policie Aleš Strážnický.

Největší otazník podle něj visí nad tím, jak se řidič bez průkazu dopraví autem domů. Komise navrhuje vydávání náhradního dokladu takříkajíc na dojezd. „To si moc nedokážu v reálu představit. Bude to spousta dalšího papírování. Odebírání průkazů by policie plně uvítala, jen kdyby přišlo ruku v ruce s možností zaplatit pokutu elektronicky. To se ale zatím testuje jen na dálnici a hned tak to nebude,“ konstatoval Strážnický.

Připomněl, že většina lidí u sebe nosí jen minimální hotovost, paradoxně právě na doporučení policie. Změna by podle něj ale zároveň mohla řidiče alespoň trochu motivovat, aby se přestupků nedopouštěli, což potvrzují i někteří motoristé. „Hotovost u sebe nevozím, takže bych si asi dal větší pozor, kdyby mi hrozilo odebrání řidičáku. Nebo si do auta pořídím pokladničku,“ zhodnotil s úsměvem například čtyřiatřicetiletý Radovan Janíček z Holešova.