Verdikt kroměřížského soudu byl ale nakonec milosrdnější: osmnáctiměsíční vězení nepodmíněně.
K trestné činnosti mělo dojít od konce loňského roku do letošního 14. února. Během té doby Trochta stihl z různých objektů ukrást měděné dráty, které pak prodával do metalšrotu.

„Přitom také odcizil na železničním přejezdu ve Dvořákově ulici v Hulíně dva páry napájecích měděných lan, následkem čehož došlo k ohrožení provozu na železnici,“ upozornil v obžalobě státní zástupce Rudolf Mlýnek.

Mladík z Hulína putuje kvůli krádeži mědi za mříže, rozsudek je pravomocný

Nebezpečí, kterému krádež vystavila řidiče, přiblížil svědek Zdeněk Novotný. „Tím, že byla lana odcizena, došlo k přerušení napájení a uvedený přejezd byl v trvalé výstraze,“ vysvětlil Novotný s tím, že signalizace se sama vypne jedině ve chvíli, kdy jsou lana vrácena na své místo. „Nebo je nutné vyřadit ji z provozu,“ dodal Novotný s tím, že mohlo dojít i k situaci, že by následkem krádeže došlo k vypnutí výstražného zařízení, které by tak vozidla na projíždějící vlak neupozornilo naopak vůbec.

V uvedené době však kradl Trochta měděný materiál ve více lokalitách. Jako cíl si vybral mimo jiných i areál Českomoravských štěrkoven v Hulíně.

„V době, kdy jsem měl službu, jsem zjistil, že jsou ze země vytaženy asi pět set metrů dlouhé kabely a zcela chybí,“ vzpomínal zaměstnanec štěrkoven Petr Bardun. Materiál, jehož hodnota přesáhla šedesát tisíc korun, odnesl podle svědka zloděj z výkopu.
Čtyřiadvacetiletý Trochta své jednání před soudem nakonec přiznal a zdůvodnil ho ztrátou zaměstnání a následnou potřebou peněz na obživu. „Svého činu však lituji,“ sdělil Trochta.

Nakonec si z úst soudce Petra Maráka vyslechl verdikt v podobě osmnáctiměsíčního vězení. „V tomto případě již jiné východisko než nepodmíněný trest není,“ dodal Marák, který tak poukázal na předchozí několikanásobnou trestnou činnost Trochty v majetkové oblasti.
Státní zástupce i obžalovaný se vzdali svého práva na odvolání, takže rozsudek nabyl právní moci.