„Přelom května a června je období, kdy se rodí nejvíce včelích matek. Úly jsou v současné době extrémně plné a roje zaznamenávají nejvyšší aktivitu,“ vysvětil rojení Jaroslav Omelka, včelař ze Šumic na Uherskohradišťsku.

Do obydlených lokalit v posledních týdnech nalétávají především velké roje bodavého hmyzu. „Operátoři tísňových linek přijali za poslední dva týdny desítky takových hlášení a žádostí. Ne ve všech případech však můžeme volajícím vyhovět. Výjezdy organizujeme jenom v případě, že může dojít k přímému ohrožení lidského zdraví nebo života,“ vysvětlil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Místo na hasiče se obyvatelé mohou obrátit například na specializované společnosti, nechat roj v klidu nebo přivolat včelaře.

Likvidace bodavého hmyzu hasiči znamená pro včely smrt. Cizí roje odmítají i včelaři, bojí se totiž nákazy

Nejčastěji hasiči v uplynulých dnech vyjížděli k případům, kde roje přímo ohrožovaly veřejnost. Bylo to především u zastávek městské hromadné dopravy, v parcích, u činžovních domů, škol, dětských hřišť nebo nemocnic. Hasiči zaznamenali také nebezpečný případ v samém centru Zlína, kde včelí roj ohrožoval děti u domu.

K odchytu bodavého hmyzu zasahující muži používají speciální nádoby, sítě nebo vysavač. Likvidace včelích rojů prostřednictvím hasičů však pro hmyz znamená jasnou smrt. „Řada obyvatel, kteří nám telefonují, žije v mylném přesvědčení, že včely chytáme a poté vypouštíme. To není pravda. Jen ve výjimečných případech zachycený roj předáváme včelařům, kteří z nich mají ale také oprávněnou obavu, a to kvůli zanesení nemocí do svých včelstev. Proto by si měl každý uvědomit, co znamená zavolat hasiče na rojící se včely,“ vysvětlil mluvčí s tím, že lidé by měli zvážit, zda roj skutečně představuje akutní nebezpečí pro okolí.

Včelaři odmítají přijímat roje především kvůli postrachu zvanému varoáza. Toto onemocnění včelstvo prakticky zlikviduje. „Vzít si cizí roj je velké riziko kvůli tomu, že netušíme, zda jsou včely léčené nebo ne. Mohli bychom si tak nakazit vlastní včelstvo,“ podotkl Omelka.