„Už teď začínají pomalu rozkvétat některé stromy, a město tak působí hned o něco veseleji. Jakmile pokvetou i třeba květinové záhony v centru, je vždycky radost si udělat do města procházku, moc se na tyto slunečné, rozkvetlé dny těším," pochvaluje si třeba Kamila Svobodová z Kroměříže. V současnosti jsou podle odborníků na řadě zatím ještě hlavně stromy, dokud se jaro definitivně neohlásí.

„Je potřeba některé stromy pokácet a vysadit některá uliční stromořadí," potvrdil Deníku Martin Posolda z kroměřížského odboru služeb, který má městskou zeleň na starost.

Květinové výsadby začne město podle něj řešit až v květnu, kdy je větší naděje, že se už nevrátí opravdu mrazivé dny.

„Budeme usazovat květiny na svá místa a vysazovat letničky například na náměstí a na dalších místech. Květinové výsadby navážou na ty z loňského roku. Už teď se ale k životu konečne začínají probouzet cibuloviny a trvalky, které jsme zasadili na podzim: kvetou třeba v Bezručově parku, Na Kopečku nebo ve Vejvanovského ulici," poznamenal Martin Posolda.

Květiny pro městskou letní výsadbu obstarává firma Biopas: rostliny si buď sama napěstuje ve sklenících už v zimě, nebo případně nakoupí už vzrostlé od specializovaných fi­rem.

Městská zeleň přímo v Kroměříži se může pyšnit například liliovníky, které jsou jinak obvyklé spíše pro parky než pro centra měst.

„K vidění jsou v Březinově ulici, a když kvetou, vypadají opravdu zajímavě," míní Martin Posolda. Pro letošní rok je na zeleň a její údržbu v Kroměříži stanoveno přes sedmnáct milionů korun.

Oproti tomu v Holešově právě letos zahájili jednu z největších výsadbových akcí v historii. „Začali jsme vysazovat izolační zeleň kolem protihlukového zemního valu u východního obchvatu města, je toho za osm a půl milionu korun, dostali jsme i dotaci z operačního programu," řekla Pavla Pšejová z holešovského oddělení životního prostředí.

Vysazeno by podle ní mělo být na dva a půl tisíce stromů a pětadvacet tisíc keřů na celkem pěti a půl hektarech. Výsadba však bude směřována především k podzimu, dostane se ale také i na květinovo-
-keřový záhon na autobusovém nádraží, který se dočká rekonstrukce. Co se údržby výsadby týká, je podle ní v Holešově nejnáročnější centrum města, tedy náměstí s kruhovým objezdem. „V nádobách nám tam teď kvetou macešky s cibulovinami, v květnu je budeme měnit za tradiční odolné letničky, jako jsou třeba muškáty," dodala Pavla Pšejová.

V Bystřici pod Hostýnem zatím začali se základním jarním ošetřením, čištěním, přihnojením a podobně. „V rámci rekonstrukce zeleně na náměstí se chystáme vysázet nové stromy, rozšiřování květinových záhonů zatím neplánujeme," potvrdila vedoucí tamního odboru životního prostředí Pavla Zlámalová.

Na výsadbě si v Bystřici pod Hostýnem dávají opravdu záležet. „Máme architektku, která letní jednoleté výsadby řeší, takže bývají každoročně exkluzivní. Z rostlin používá nové druhy, které se mnohdy vidí na výstavištích, ve městech ale moc ne," upozornila Pavla Zlámalová.

Celkově mají na zeleň v Bystřici pod Hostýnem letos vyčleněny asi čtyři miliony korun, jenom výsadba město vyjde zhruba na tři sta tisíc korun ročně.