Noc v protialkoholním zařízení v Kroměříži stojí opilce 8 900 korun. Vloni jich bylo 951

Od nestřídmého popíjení přitom mnohé neodradil ani fakt, že za jedinou noc museli zaplatit rovných 12 700 korun, což předčilo i cenu pobytu v nejluxusnějším českém hotelu.

Od prvního ledna ale záchytka cenu snížila. „Lidé za pobyt zaplatí už jen 8 900 korun,“ potvrdila v úterý Deníku mluvčí kroměřížské nemocnice Veronika Klímová.

Důvody, které vedly k částečnému snížení, však vedení zařízení prozatím nechce komentovat. Ještě vloni však lidé museli zaplatit necelých třináct tisíc korun.„Během celého roku ale i tak na záchytce skončilo 951 lidí. Zhruba padesát procent z nich se nacházelo v obtížné sociální situaci. Pokud tedy neměli na jednorázové uhrazení nákladů, mohli se domluvit na splátkovém kalendáři,“ poznamenala Klímová.

Ve srovnání s předchozími roky to znamená dramatické navýšení: třeba v roce 2009 totiž bylo zachycených 539 a o rok dříve jen 269. „Počet klientů narůstá každým rokem,“ konstatovala mluvčí.

Podle ředitele Městské policie Kroměříž Miloslava Skřebského se pravděpodobně stále více lidí nachází v nelehké sociální situaci. „Zhoršují se jim životní a ekonomické podmínky, což se promítá do sociální oblasti. Výsledkem jsou stále častější případy problémového soužití, protiprávních jednání, a zvyšuje se i počet agresorů,“ míní Skřebský.

Do kroměřížské protialkoholní záchytné stanice jsou prozatím sváženi opilci z celého Zlínského kraje, v budoucnu však zařízení s velkou pravděpodobností změní sídlo. Termín ale prozatím není stanoven.„Stěhování záchytky máme ve střednědobém plánu, kraj nyní hledá řešení a nejvhodnější prostory pro její nové sídlo. Je tudíž i brzy přemítat o tom, co bude s prostory v kroměřížské nemocnici, kde záchytka nyní sídlí. V současnosti to pro nás není prioritou,“ vysvětlila mluvčí krajského úřadu Helena Mráčková.