Přesně s takovou situací se stále častěji setkávají dopravní policisté z Kroměřížska. Jen od začátku roku vyšetřovali okolo deseti nehod, při nichž sehrály hlavní roli drogy.

Mnoho lidí přitom takové jednání odsuzuje a žádá pro podobné experimentátory přísné postihy. „V životě bych si něco takového nedovolil, měl bych strach, že zabiju sebe nebo někoho jiného. Takový člověk by měl strávit pěkných pár měsíců za mřížemi,“ svěřil se osmadvacetiletý Jiří Skalička z Kroměříže.

Sednout za volant například pod vlivem pervitinu otiž není rozhodně legrace. „Samozřejmě záleží na tom, jak dlouho člověk látku užívá a jakou dávku si dal. V případě pervitinu bývají lidé přehnaně aktivní a přeceňují vlastní schopnosti. Pokud řídí, jezdí například velmi rychle a nedokáží odhadnout vzdálenost,“ nastínila primářka Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Korměřížské nemocnice Lenka Mergenthalová.

V případě kouření marihuany jsou účinky zase opačné. „Pod jejím vlivem může člověk snadno usnout, je nepozorný a rozhodně není schopen zvládat situace, které nastanou. Můžeme říct, že je v jakémsi obluzení,“ vysvětlila Mergenthalová.

Ani tyto stavy však nedokáží mnohé lidi od hazardu odradit. „Takových případů je stále více, nejčastěji užívají právě marihuanu nebo pervitin,“ podotkla kroměřížská policejní mluvčí Květoslava Malenovská.

Postihy nejsou v případě přistižení také nijak zanedbatelné. Pokud se dotyčného prokáže, že se dopustil takzvaného ohrožení pod vlivem návykové látky, může jít i na rok do vězení. Pokud navíc havaruje nebo někoho zraní, za mřížemi stráví klidně i tři léta.

Zatím poslední havárii, kterou měly na svědomí právě dorgy, vyšetřují kroměřížští policisté od úterka. Dvacetiletý řidič cestoval z Kurovic do Ludslavic a v jedné ze zatáček údajně uviděl auto, kterému se snažil vyhnout. „Ve smyku se dostal do protisměru a potom vyjel mimo silnici. V poli se jeho auto převrátilo na střechu,“ popsala Malenovská.

O pět mladší spoluejzdkyně utrpěla při nehodě lehké zranění, škoda se vyšplhala na asi dvacet tisí korun. „Přivolaní policisté udělali dechovou zkoušku na alkohol, která byla negativní. Pozitvní však byl test na přítomnost drog, který ukázal na užití amfetaminu a opiátů. Po odběrech krve s emladík přiznal, že užíval marihuanu a pervnitin,“ dodala policejní mluvč