Přesně tento krok plánuje momentálně vláda. A zaměstnavatelům na Kroměřížsku se zamlouvá. Někteří z nich se shodují: bude to přínosné pro obě strany.

Návrh kabinetu hodnotí kladně například jednatel stavební firmy Haná Stav v Kroměříži Vladislav Hilšer. Ačkoliv by rád učně do svého podniku přijal, problém vidí bohužel v tom, že potřebuje hlavně zedníky. Těch je ale podle něj nedostatek.

„Tomuto oboru se už pomalu na školách ani neučí. Zedníci v poslední době nejsou. Umožnit praxi kuchařům či číšníkům pro kolegy problém není, co se týče zedníků, je to ale jiné. Vláda s tím musí něco udělat. Za chvíli nebude, kdo by se tomuto řemeslu věnoval. Našim zedníkům je okolo pětapadesáti let, až skončí, další nebudou,“ povzdechl si Hilšer. Sám prý nyní ve firmě postrádá zhruba desítku zedníků.

Vyhlídka na platby za učně se zamlouvá i menšímu podnikateli Oldřichu Ivánkovi. Ten v Ratajích provozuje stolářství.

„Do budoucna bych to možná zvážil. Není to špatný nápad, ale firmy budou určitě muset splňovat přísná kritéria. Má to své dobré i špatné stránky,“ zhodnotil Ivánek, který má nyní u sebe jednoho učedníka.

Vzít si do své firmy učňovské pomocníky zatím nezvažuje Antonín Ceniga, který provozuje v Kvasicích střechy, tesařské a pokrývačské práce. Ačkoliv se mu návrh vlády zamlouvá, rozsah práce to podle něj neumožňuje.

„Jsme tu jen tři, a taky práce máme jen tudíž pro tři. Nás je málo, učni jsou výhodní spíše pro větší firmy. Studenti tak alespoň získají praxi,“ míní Ceniga.

A co na to školy, kterých se návrh týká? Podle ředitele Centra odborné přípravy technické v Kroměříži Miroslava Školoudíka už podobná praxe sice funguje, bylo už prý ale na čase tento vztah zlegalizovat.

„Je potřeba to legislativně podpořit. Dohody s firmami o výkonu odborného výcviku máme sice uzavřené, ale vycházejí u nás z osobních vztahů,“ konstatoval ředitel.

Poněkud skepticky zase hodnotí záměr politiků ředitel Střední odborného učiliště nábytkářského Koryna v Koryčanech Vladimír Plaček.

„Přiznám se, že jsem o tom zatím neslyšel. Mohu snad jen říct, že máme uzavřenou smlouvu s firmou Koryna, ta je také naším zřizovatelem. Učni vykonávají část praxe tam, střídají se i v různých pracovištích. Část praxe si pak odbudou ve škole,“ uzavřel Plaček.