„Původně měla být tato povinnost platná už od Nového roku. Novela zákona ji však na poslední chvíli zrušila a v minimální míře posunula o rok. Protože jsme již měli vyhlášené výběrové řízení na dodavatele poukázek, rozhodli jsme se jej dokončit a letošní rok využijeme ke zkušebnímu provozu,“ přiblížil náměstek primátorky Miroslav Kašný.

Dodal, že radnice nebude tímto způsobem vyplácet celou výplatu dávek v hmotné nouzi, ale pouze její část. „Případy budeme řešit individuálně,“ doplnil Kašný.

Hlavním motivem vyplácení poukázek je podle městského právníka Oldřicha Hlaváčka zabránit tomu, aby sociálně slabí dávky v hmotné nouzi nezneužívali a nenakupovali za ně alkohol, cigarety či drogy. „Vítězným dodavatelem se přitom stala firma, která vyrobí poukázky pro nejširší síť prodejen, kde budou akceptovány,“ sdělil Hlaváček.

Poukázky na jídlo či oblečení rozdá magistrát společně s částí dávek stovkám svých klientů.

Nárok na dávku v hmotné nouzi mají přitom lidí, jež jsou v neutěšené sociální situaci. „Mohou to být i zaměstnaní, ale s početnou rodinou, vážným onemocněním či jiný handicapem. Vyplácet jdou dávky i jednorázově a o jejich přidělení rozhoduje sociální odbor, který posoudí, zda má dotyčný na dávku nárok,“ vysvětlil právník.

Ve Vsetíně vyplácí radnice přibližně z šedesáti procent dávek asi čtyřiceti lidem poukázky už od března loňského roku. Zkušenosti má s nimi dobré.

„Klienti, kteří měli problémy s hospodařením, je přijali bez protestů. Někteří si dokonce už i našli práci. Kdo chce, alkohol či cigarety nakupuje pořád, ale manipulace s financemi je podstatně nižší,“ sdělila vedoucí odboru sociálních věcí Alena Beková.

Stejně dobré zkušenosti s poukázkami mají i v ostravském městském obvodě Slezská Ostrava, kde systém zavedli před půl rokem.

„Dávky vyplácíme z části poukázkami v těch případech, kde máme podezření, že jsou finance zneužívány, ne tedy u všech klientů. Obyčejně je poměr padesát na padesát. Osvědčilo se nám to. Na začátku jsme poukazy vyplatili přibližně padesát tisíc, nyní o sto tisíc více,“ objasnil vedoucí odboru sociálních věcí Zdeněk Matýsek.

Podotkl, že někdy zažádá o takzvané stravenky i žena, jejíž manžel utratí peníze na automatech nebo je propije.

Že by například obchody vracely sociálně slabým za poukázky peníze v hotovosti, s tím se ve Vsetíně ani Slezské Ostravě zatím nesetkali.