Plány tamním radním ale nevyšly. Šoféři, kteří centrum využívali coby parkoviště zcela zadarmo, si tak mohou oddechnout. Zklamáni jsou ale obyvatelé města, kteří placené parkování zastupitelům navrhovali.

„Lidé prosazovali, aby parkování na náměstí bylo zpoplatněné a zdarma tam mohli stát ti, kteří tam přijedou za nákupem. Do centra se totiž soustředí většina obchodů a zaparkovat tam přes den kvůli nákupu je nemožné,“ povzdechl si třeba Michal Huška z Koryčan.

Stížnosti lidí se městský úřad snažil vyslyšet. Podle prvotních plánů tak mělo být centrum od poloviny týdne zpoplatněné. Coby bezplatné parkoviště měli lidé začít využívat prostory bývalé tržnice, jež je vzdálena zhruba padesát metrů od náměstí.

„V objektu mohou šoféři parkovat i teď, ale nemají o to zájem. Přitom celé prostranství se navíc na noc zamyká,“ poznamenal místostarosta Koryčan Jaroslav Vrba.

Zavedením parkovného na náměstí chtěla mimo jiné radnice odnaučit řidiče stát tam zbytečně. Plány podle místostarosty ztroskotaly na tom, že se městu nepodařilo najít ve výběrovém řízení vhodného člověka, coby pronajímatele parkovacích míst na náměstí.

„První půlhodina měla být zadarmo, každá další hodina pak za deset korun. Peníze by putovaly pronajímateli, ten by jen měsíčně odváděl pět set korun městu,“ vysvětlil Vrba. Dalším důvodem pak podle něj byla částečně i krize. „Ta se hodně dotkla podniku Koryna, lidé tam přicházejí o práci. Proto jsme ani nechtěli placení parkovného nějak dramatizovat,“ podotkl místostarosta.

Novinka se sice nezdařila, k plánům se radní hodlají ale ještě vrátit. „Zatím jsme je odložily, probereme je znovu možná i tento rok,“ konstatoval starosta Koryčan Miroslav Máčel.

Pokud by parkovné začali ve městě šoféři opravdu jednou platit, třeba vedení základní školy, která sídlí na náměstí, by tím příliš nadšené nebylo. „V tom případě bychom chtěli pro naše pracovníky vyhrazené parkování,“ uzavřel tamní ředitel Vlastimil Válka.(