Návštěva hlavy katolické církve se uskuteční ve dnech 26. až 28. září.

Během třídenního pobytu zavítá papež do Prahy, kde se mimo jiné setká s dalšími duchovními. Poté zamíří do Brna, kde jej čeká celebrování bohoslužby. Poslední den navštíví Starou Boleslav, v plánu je tam setkání s mládeží.

Z mnoha regionálních farností budou vypraveny autobusy. „Mám na starost tři farnosti: Zborovice, Zlobice a Počenice, a z nich vypravíme jeden autobus s padesáti lidmi,“ prozradil zborovický farář Tomáš Klíč.

Na příjezd hlavy církve se připravují už i nějakou dobu v kostele.

„Máme na toto téma úvahy, také čteme pastýřský list od biskupa,“ vysvětlil Klíč, který se chystá s věřícími nejen na zájezd do Brna, pojede ale i do Prahy na setkání s duchovními.

Výjimečnou křesťanskou událostí žijí také v rajnochovické farnosti.

„Naposledy byl v Česku Jan Pavel II. v roce 1997, a to v Praze a Hradci Králové, takže příjezd nynějšího papeže na Moravu je pro nás mnohem lepší a blíž. Vypravíme do Brna dva autobusy, zájemců se nám přihlásilo asi osmdesát,“ řekl rajnochovický kněz Kamil Obr.

A protože v tamní farnosti funguje také Centrum života mládeže, připravují se i na putování mladých za papežem do Staré Boleslavi.

„Pokud mám přesné informace, přihlášeno je prozatím dvanáct set lidí z celé diecéze,“ poznamenal Obr.

Čtyři autobusy pak zase vyrazí do Brna z kroměřížské farnosti svatého Mořice. „Samozřejmě, že se na návštěvu svatého otce hodně těšíme. Někteří věřící pojedou od nás i po vlastní ose, vlakem či autobusem,“ netají se nadšením tamní kaplan Václav Fojtík.

„V kostele se modlíme, aby vše dobře proběhlo, a čteme pastýřské listy. Zúčastníme se i setkání mládeže ve Staré Boleslavi, stejně tak i mnozí naši duchovní pojedou do Prahy,“ dodal Fojtík.

Menší nejasnosti s dopravou do Brna provází zatím ještě věřící ve Zdounkách. „Moc zájemců se nám doposud nepřihlásilo, takže nevím, jestli od nás nějaký autobus pojede či ne. Já se tam ale nechystám,“ svěřila se zdounecká kostelnice Marie Stančíková.

Podle tamního kaplana však doprava přece jen bude zajištěna.

„Autobus objednáme, kromě obyvatel Zdounek jej zaplní i věřící z okolních obcí, jako jsou třeba Cetechovice,“ uzavřel kaplan Radim Kuchař.