Dokonce i ministr dopravy Dan Ťok (ANO) uznává, že zpoplatnění některých úseků dálnic u měst není pro řidiče fér. „Nutíme lidi kupovat dálniční známku i tam, kde dálnice de facto jen křižují. Řidiči se pak úsekům vyhýbají a jezdí po městských silnicích nižší třídy, což mnohdy vede k dopravním zácpám," nechal se už dříve slyšet ministr dopravy.

Za znepoplatnění kroměřížského obchvatu už leta lobbují i zástupci kroměřížské radnice, dosud ale marně. „Vedení města o zrušení zpoplatnění obchvatu jedná s ministerstvem dopravy už delší dobu," potvrdila mluvčí radnice Jaroslava Sílešová.

Podle ní už se kvůli tomu starosta Jaroslav Němec i osobně setkal přímo se svým stranickým kolegou, ministrem dopravy Danem Ťokem. „Zároveň v této věci probíhá i písemná komunikace mezi městem a ministerstvem dopravy," dodala Jaroslava Sílešová s tím, že jednání dosud nejsou u konce.

Do problému se v minulosti zakousl i stávající kroměřížský místostarosta a zároveň poslanec Radek Vondráček (ANO): ten se v minulosti sešel s dřívějším ministrem dopravy Antonínem Prachařem, ani tohle jednání ale nedopadlo pro obyvatele Kroměříže příznivě.

Verdikt, který se týká jiných úseků, však může být pro město nadějí. „Výsledkem jednání je první fáze, ve které došlo ke zrušení poplatků u předem vytipovaných úseků, které splňují kritéria, jež ministerstvo spolu se seznamem zveřejnilo. Do ní však Kroměříž nespadá," připustil už před časem pro Deník Radek Vondráček.

Sám tehdy slíbil, že se za radnici bude snažit posunout věc ke zdárnému konci, jeho aktuální vyjádření se ale redakci sehnat nepodařilo.

Doprava v Kroměříži bývá každopádně přinejmenším v polední špičce opravdu kritická. Dlouhodobě to potvrzují i ohlasy místních obyvatel. „Provoz je opravdu hustý, přes den tudy projedou desítky kamionů, což nám doslova vibruje celým domem," líčí třeba pětatřicetiletá Marie Mlčochová z Kroměříže.

A jak už to bývá, mnozí lidé už ze vzteku nad zákony mávnou rukou. „Abych se přiznal, bydlím na Barbořině a práci mám na druhém břehu Moravy. Vždy jezdím přes obchvat, i když nemám dálniční známku," přiznal se Marek Písecký. Jak dodává, táhnout se půl hodiny přes Kroměříž je totiž představa doslova šílená… 

Autor: Daniela Zedníčková