„Když si lidé pořídí psa a chtějí ho mít venku, je lepší nechat ho zvykat už od malička. Samozřejmě ne tak, aby přivedli štěně a dali ho hned na mráz do minus dvaceti, ať si zvyká postupně," radí pracovnice kroměříského útulku Čápka Michaela Janischová.

Je podle ní špatně, když je pes zvyklý být venku, ale majitelům se ho zželí v tužším mrazu a myslí si, že udělají dobře, když ho vezmou do tepla. „Psovi je pak horko a ztrácí podsadu: je lepší když má nějaké závětří a kam se schovat, třeba do zateplené boudy," vysvětluje.

Malým krátkosrstým pejskům ovšem bývá zima i třeba doma pod peřinou. Dobrým řešením jsou tak oblečky, které jim zakryjí ledviny.

„Někteří lidé z toho dělají vyloženě módu. Pokud je ale pes zvyklý ve vyhřátém bytě, na venčení je opravdu dobré je oblékat. Stejně je tomu i u starších pejsků," doporučila Michaela Janischová.

Psi ale bývají občas nachlazení, podobně jako třeba lidé. I do kroměřížského útulku se čas od času podchlazené zvíře dostane. „Může se to mezi ostatní i roznést, proto pak přidáváme do krmení vitamín C na podporu imunity," poznamenal vedoucí kroměřížského útulku Jaroslav Kolařík.

Alespoň na zimu je podle něj také dobré připlatit za krmení, které je výživnější a obsahuje více masa. „Dá se také zvýšit krmná dávka, což přes zimu děláme i u nás v útulku. Pes totiž potřebuje energii aby se zahřál," poradil.

V útulku mají jak zateplenou budovu, tak venkovní klece pro odolnější pejsky, kteří jsou zvyklí být venku.

„Ti mají na zahřátí matračky a deky, kteří k nám nosí lidé, aby psi neleželi na studeném a měli se ve velkých mrazech jak zahřát," dodal vedoucí útulku.

V zimě je také samozřejmě problém se zamrzající vodou v miskách. V útulku tak během dne dolévají vlažnou vodu.„Když se ale pes napije kolem osmé hodiny večer, do rána by už měl vydržet," konstatuje Jaroslav Kolařík.

Problém podle něj mohou mít pejsci v zimě také se solí na chodnících. „Je tedy dobré po procházce mu tlapky očistit a ošetřit je i nějakým krémem, aby netrpěl," uzavřel odborník.