Podle nich hlavním cílem je ochrana podnikatele. „Adresa je osobní údaj, zveřejňovaný i po ukončení podnikatelské činnosti.Na základě stížnosti podnikatelů jsme se rozhodli pro tento krok," řekl Deníku mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Filip Matys.

Podle něj se takové neveřejné údaje budou poskytovat pouze přímo podnikateli, kterého se týkají, anebo správním orgánům.

Živnostníci v regionu podobnou změnu vesměs vítají.

„Beru to pozitivně. Myslím si, že bydliště tam nemá vůbec co dělat. Když člověk přestane podnikat, tak údaje nezmizí, ale jsou tam nadále uchovány. Každý tak může nahlédnout člověku do soukromí," míní třeba dnes už bývalý podnikatel Martin Pospíšil z Kroměříže.

S ním souhlasí i další živnostník Jan Fránek z Hulína. Podle něj taková změna měla přijít už dávno.

„Zasahuje to do soukromí. Pokud se člověk rozhodne pro podnikání, tak jeho bydliště vyskočí na internetu v rejstříku firem a je dostupné naprosto pro všechny. Když si představím, že všichni, kteří znají mé jméno, tak mohou během pár minut dohledat kde bydlím, je to poněkud blbé. Jako kdybych chodil městem a rozdával lístečky s bydlištěm," poznamenal.

Oproti tomu Pavlu Kolomazníkovi z Kroměříže je to jedno.

„Nemyslím si, že by někdo lustroval moje jméno a bydliště. Co by z toho člověk měl," kroutí hlavou podnikatel. Jan Sedlář ze Žeranovic se přiklání ke zrušení, ale pokud návrh neprojde, dramaticky mu to prý vadit nebude.

„Neřeším takové věci, protože nevím jak by mě to mělo ovlivnit. Nicméně je to asi pro nás jistá nevýhoda. Kde člověk žije, je podle mě citlivý údaj a neměl by být dostupný ani u podnikatelů," řekl Deníku.

Podle něj by se toho dalo snadno zneužít. „Nespokojený zákazník může podnikatele nějakým způsobem poškozovat, když bude znát jeho trvalé bydliště," míní podnikatel.

Lidé z regionu, kteří zvažují podnikání, nad problémem váhají.

„Práci mám a přemýšlel jsem, jestli si živnost založit. Nechal jsem to zatím jako otevřenou věc, protože nechci mít zbytečné starosti s nějakým účetnictvím a podobně, zvlášť jestli by pak moje adresa byla někde na internetu," krčí rameny Adam Kuchař z Kroměříže.

Hulíňan Karel Pleva si se změnou starosti nedělá. „Je mi to upřímně řečeno takzvaně egal. Trvalé bydliště mám přechodné a stejně cestuji po republice, takže mi vůbec nevadí, že na internetu by byla moje adresa," uzavřel.

MAREK HOŘAVA