Vedení Bystřice pod Hostýnem i tamní lidé by ovšem raději uvítali průmyslový podnik

Majitelé totiž dali pozemky i s dlouho neužívanými budovami kvůli insolvenci do dražby a s velkou pravděpodobností by na nich měla v budoucnu vyrůst fotovoltaická elektrárna.

Areál bývalého podniku Jihomoravských dřevařských závodů leží po pravé straně u vjezdu do města směrem od Holešova. Dražba se měla původně konat už minulý čtvrtek, zástupci společnosti ji ale museli odvolat.

„Do zákonného termínu totiž nebyla složena žádná dražební jistota. Dražit se ale bude nejpozději v polovině července,“ vysvětlil ředitel Pily Javořice sídlící ve Ptení na Prostějovsku Jan Vařeka.

Dražba bystřické pobočky je rozdělena na tři části, nabízené pozemky a budovy mají dohromady hodnotu kolem devadesáti milionů korun.

„Zájemců na prohlídkách bylo víc, hodně z oboru fotovoltaických elektráren. Je tedy celkem pravděpodobné, že na místě skutečně elektrárna vyroste,“ přiblížil Vařeka s tím, že právě na takovou stavbu jsou pozemky vhodné.

Po stavebních úpravách by ale klidně mohly posloužit řadě dalších účelů, například pro výstavbu obchodního řetězce. „Nic není vyloučeno, od toho je dražba, aby se rozhodlo,“ dodal.

Zástupci města o možnosti fotovoltaické elektrárny ví a nevadí jim, i když by raději viděli průmyslový podnik.

„Nějaká výrobna by přinesla nová pracovní místa. Navíc mě mrzí, že se nenašel nikdo, kdo by alespoň částečně pokračoval ve zpracování dřeva,“ posteskl si starosta Bystřice Zdeněk Pánek.

V bývalých Jihomoravských dřevařských závodech podle bystřického starosty asi sto let vznikaly dřevěné pražce, telegrafní sloupy i parkety.

„V roce 1999 areál zčásti vyhořel. Pak se obnovila pilnice, ale už to šlo z kopce. Původní počet zaměstnanců se počítal na stovky, pak se prudce snižoval už jen na desítky,“ popsal starosta.

Impregnace výrobků podle něj ale způsobila velkou ekologickou zátěž a část firmy se stále musí z ekologických důvodů odčerpávat. I to mělo nejspíš vliv na útlum výroby.

Nové pracovní pozice by nepřivítali pouze zástupci radnice, ale také bystřičtí obyvatelé.

„Uvítala bych spíš vznik výrobního podniku. I když záleží na tom, co by se tam vyrábělo. Nových pracovních pozic ale není nikdy dost,“ potvrzuje například pětačtyřicetiletá Jaroslava Celbová z Bystřice pod Hostýnem.