„S oblíbeným cyklem cestovatelských besed a jeho protagonisty mohou zájemci putovat po zemích, kam by se velmi často sami nevydali, a poznat končiny, které by zřejmě sami neprobádali. Cestovatelé je mohou svým vyprávěním, fotografiemi a záběry inspirovat k vlastnímu putování,“ řekl ředitel Domu kultury Pavel Sedláček.

Seriál cestovatelských besed odstartuje ve středu 11. ledna přednáška o Kanadě. Za medvědy a úžasnými scenériemi vezme návštěvníky cestovatel Tomáš Hájek.

První miminko roku 2023 v Kroměříži - Ema Náplavová
Ema je prvním miminkem roku 2023 v Kroměříži

„Kanada je prý snem každého cestovatele, který miluje divokou přírodu – nekonečné lesy plné divokých zvířat, monumentální kopce, ledovce, vodopády a jezera s vodou kouzelných barev. Za vidění stojí i kanadská velkoměsta, ne nadarmo se Vancouver, Calgary nebo Toronto umisťují mezi městy s nejvyšší kvalitou života na světě,“ přiblížila první přednášku Šárka Kučerová z kroměřížské radnice.

Druhé povídání pak zavede zájemce do Číny, kterou představí ve čtvrtek 9. února Jakub Venglář. Dalším dílem cestovatelské skládačky je beseda s Janem Vlasákem na téma Rumunsko. Ve čtvrtek 2. března tak zájemci zamíří na jihovýchod Evropy. Slovy cestovatele Jana Vlasáka: „Za bolševika jsme za železnou oponu pronikali hodně zřídka. Ale i před ní se dal prožít zajímavý vandr. Balkán nikdy nezklamal. Jezdili jsme tam v létě, v zimě, do hor, k moři i do měst. Že je tam nebezpečno? Nefungují služby? Takovým řečem jsem se smál už tenkrát…“

Cyklus uzavře filmový festival

Po sopkách Evropy provede Kroměřížany ve středu 15. března Jan Husák.

„A protože je kontinentální Evropa na aktivní sopky skoupá, vydá se na dobrodružnou cestu po vulkanických ostrovech evropských států. Prostřednictvím přednášky navštíví zájemci italské sopky Etnu a Stromboli, islandské Kraflu a Eyjafjallajökull i vulkány Teide a Cumbre Vieja na španělských Kanárských ostrovech,“ popsala Šárka Kučerová.

Cestovatelský cyklus pak uzavře v sobotu 1. dubna Mezinárodní filmový festival Expediční kamera 2023 - největší cestovatelská a outdoorová akce v České republice.

Tříkrálová sbírka. Ilustrační foto
Začíná Tříkrálová sbírka. Tisíce koledníků vyráží do ulic

„Tento unikátní projekt přinese nejlepší filmy sezóny z celého světa i novinky z domácí produkce,“ uvedla Kučerová.

„Jednotlivé besedy se uskuteční v sále Klubu Starý pivovar vždy v 18 hodin, filmový festival, který cyklus zakončí, proběhne v kině Nadsklepí,“ doplnil Pavel Sedláček.