V Bystřici se z historických zbraní střílelo už několikrát, letos poprvé však záštitu nad akcí převzal starosta Zdenek Pánek. „Proto akce nese název O pohár starosty. Doufáme, že jsme tak úspěšně založili tradici, která bude pokračovat i v budoucnu," sdělil pořadatel a dělostřelec v jedné osobě Radmil Tomčík.

Akce je podle něj určená především vojákům, aby si mohli vyzkoušet střelbu ostrými náboji, což se jim prý jinak moc nepoštěstí.

„Kdybychom stříleli na rekonstrukcích bitvy ostrými, nedopadlo by to moc dobře," dodal s úsměvem Tomčík.

Zároveň však už teď připravují pro obyvatele další tradiční vojenskou akci.

„Pro širokou veřejnost je určen Dušičkový pochod, který pořádáme pravidelně už po čtvrté. Tento rok to bude dvacátého sedmého října," pozval všechny pořadatel.

V kategorii takzvaných VIP si zkusil střelbu na pětadvacet metrů i sám starosta a náčelník městských strážníků. Střílet z křesadlové zbraně ale není žádný med.

„Nemají mířidla a navíc jsou docela i dost těžké, takže po chvíli se pronesou. V podstatě je to umění a je to hodně i o štěstí," bilancoval dělostřelec.

Ani večer však nebylo na střelnici mrtvo. Po vyhlášení výsledků je totiž na programu část nazvaná táborový život.

„Jde hlavně o to, že si takhle my všichni francouzští vojáci posedíme a povykládáme. Jelikož jsme z různých jednotek, nevidíme se každý den," vysvětlil Tomčík.

Každý voják je totiž příslušníkem jednotky, která se vztahuje přímo ke zbrani, se kterou střílí. „Já jsem například dělostřelec. S příslušnými jednotkami pak jezdíme po celé Evropě. Někteří z nás byli teď ve Francii, tak budeme společně probírat zážitky," dodal Tomčík.

Být francouzským vojákem je prý časově poměrně náročný koníček. „Aby byla uniforma a celkově výzbroj historicky přesná, na což velmi dbáme, jde hlavně i o finančně nákladné hobby," upozornil nadšenec.

Správný francouzský voják musí být také znalý jazyka. „Povely mezi jednotlivými armádami se vydávají v tom jazyce, kterou zemi reprezentujete. Rakušáci tedy v němčině, Rusové v ruštině a my Francouzi ve francouzštině," vypočítává dělostřelec.

Jak sám dodává, má to i své výhody. „Když jedeme do zahraničí a jsou tam jednotky z jiných států, při těch povelech si rozumíme" usmál se Tomčík.

O to, že se tradice udrží, mají v Bystřici pod Hostýnem postaráno. Nejmladším členem jednotky je teprve desetiletý voják Sebastian Bertus, který si život vojáka nemůže vynachválit.

„Nejraději mám střílení a pochodování. S jednotkou jsem byl už i v Paříži," pochlubil se. Netají se tím, že by si rád vyzkoušel i na vlastní kůži nějakou velkou bitvu, jako byla třeba ta u Slavkova.

Autor: Vendula Pudelková