„Operační důstojník na místo vyslal několik policejních hlídek, včetně psovoda se psem. Policistům se zanedlouho podařilo všech šest mužů, zjevně cizokrajného původu, dohledat a zajistit je,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Javorková.

Muži neměli žádné doklady.

„Převzali si je policisté z cizinecké policie, kteří s nimi provedli standardní služební úkony jako lustrace v evidenčních systémech, sejmutí daktyloskopických otisků a další za účelem zjištění totožnosti. Zajistili také tlumočníka do jazyka paštského. Po náročné a zdlouhavé komunikaci se podařilo muže ztotožnit. Zjistili jsme, že se jedná o jednoho státního příslušníka Pakistánu a pět státních příslušníků Afghanistánu,“ uvedla podrobnosti Lenka Javorková.

Až dvouletý trest pro řidiče

Policisté z cizinecké policie všem vydali rozhodnutí o správním vyhoštění a koncem týdne je eskortovali a umístili do Zařízení pro zajištění cizinců Vyšní Lhoty. Podle zjištění policie si cizinci požádali o mezinárodní ochranu v jiných zemích.

„Ve věci jsme zahájili trestní řízení pro podezření ze spáchání trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. V případě, že by řidiči bylo prokázáno porušení zákona, hrozil by mu až dvouletý trest odnětí svobody,“ uzavřela Javorková.