„ Dvacátého prosince jsem dělal jeden ohňostroj pro Novou Dědinu k Živému Betlému. O dva dny později pro místní školu jako rozloučení s kalendářním rokem,“ listoval diářem Ján Rajčan z Kvasic. Vystudovaný doktor práv Rajčan přišel do styku s výbušninami při povolání vojenského pyrotechnika. Před osmnácti roky se však rozhodl dát na kariéru ohňostrojaře. „Rád rozdávám lidem radost. Potlesk spokojených diváků mě vždy potěší,“ zdůvodnil nadšení pro svou profesi Rajčan. Jeho práci mohli obdivovat také obyvatelé Chropyně, kterým připravil zajímavou podívanou při příležitosti stého výročí založení Československa. „Vyskládal jsem jim v barvách trikolory číslo 100 a nad tím ještě srdíčko,“ popisoval ohňostroj jeho tvůrce.

Jak Rajčan upozorňuje, i v této profesi platí, že čím lepší zážitek, tím více je třeba sáhnout do peněženky. „Když chcete lepší představení, musíte přitlačit na pilu,“ upozorňuje případné zákazníky. Všeobecně se minuta řízeného ohňostroje pohybuje kolem dvou tisíc korun. Někteří ohňostrojaři si navíc naúčtují cestovné a samotné odpalné. „Nestává se, že by si lidé zadávali zakázky podle časové stopáže. Spíše mi řeknou, do jaké finanční částky se mám vejít,“ sdělil své zkušenosti bývalý pyrotechnik.

Lidé proto často sklouzávají ke koupi kompaktu v supermarketech. Cena je zde někdy příznivější a ovládání se zdá být snadné. „Mí zákazníci si stoupnu k pultu a dál nemohou. Podám jim, co si řeknou. V obchodech se každý petardami přehrabuje. Já říkám, že za chvíli se budou petardy prodávat i v lékárnách a na benzinových pumpách,“ postěžoval si Rajčan.

Petardy jsou přitom rozděleny do několika kategorií. Od těch nejméně nebezpečných až po ty, které mohou používat jen lidé vlastnící speciální průkaz, jehož držitelem je i Ján Rajčan. Proto platí pro držení a manipulaci také věkový limit. V marketech kupované kompakty jsou většinou určeny pro osoby starší 18, respektive 21 let. „Je třeba si pečlivě, klidně i vícekrát, přečíst návod. Měla by být uvedena například bezpečná zóna,“ upozornil Rajčan. „A samozřejmě nikdy nesmí instalovat a spouštět ohňostroj osoby podnapilé,“ varoval přísně ohňostrojař.

„Ani já nedělám s těmi největšími dělobuchy. V průměru mají největší petardy třeba 30 až 60 centimetrů. Dokonce v Japonsku odpálili petardu, která měla v průměru 120 centimetrů. Myslím, že musela zatřást celým Japonskem a dát do pohybu sopku,“ usmál se Ján Rajčan, který dodal, že letos si však naordinoval klidný Silvestr bez práce.