Zato v Kroměříži už hazardní přístroje vyhláškou zakázali. Jejich místo ale rychle zabraly takzvané kvízomaty: podobné v principu a radnice z jejich provozu navíc nemá ani korunu.

„Víte, jaký je rozdíl mezi kvízomaty a automaty? Žádný. Akorát peníze nejdou městu, ale bůh- ví kam. Dřív se z toho alespoň financoval sport. Co je mi po lidech, kteří chtějí prohrávat peníze v automatech. Ať si to dělají. Se zákazem nebo ne, stejně to nikdo neuhlídá," netají rozhořčení třeba osmatřicetiletý Pavel Kalvoda z Kroměříže.

Stejně tak nechápe nastavení zákona ani maminka dvou dětí Simona Musilová.

„Výherní automaty z Kroměříže zmizely, to je pravda, ale proč povolí nějaké kvízomaty? Vůbec jsem mezi nimi nepoznala rozdíl, prostě to absolutně nechápu," kroutí hlavou žena.

Lidem se ale nelíbí i jiné věci. „Co se týče toho, aby herny zmizely ze sídlišť se školou, s tím souhlasím. Jenže se zruší automaty, ale kasino hned vedle školy si může postavit každý s pár miliony navíc. To je prostě neskutečné," krčí rameny šestadvacetiletý Petr Kadlec.

Právě Kroměříž je jedním z měst v regionu, které hrací automaty zakázalo.

„Od roku 2015 u nás žádné hrací automaty, o kterých by město vědělo, nejsou," potvrzuje starosta Jaroslav Němec. Ovšem kvízomatů je ve městě zhruba padesát a 
z těch město žádné peníze nemá.

„Patří totiž pod správu ministerstva financí. Pokud se stane, že by někdo ve městě provozoval klasické hrací automaty, předáváme to zvláštnímu útvaru policie," vysvětlil starosta.

Pokud tedy někde vznikne problém s nelegálními přístroji, policisté předávají věc dál. „Kontrolu provádí Specializovaný finanční úřad Praha. Případy, které nyní řešíme v souvislosti s herními přístroji, jsou v prověřování a z tohoto důvodu se k nim nebudeme prozatím vyjadřovat," konstatovala kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Jednotlivá města v regionu se v přístupu k automatům liší. Třeba v Bystřici pod Hostýnem se na věc dívají jinak. „Aktuálně žádnou vyhlášku ve městě, která by zakazovala automaty, nemáme. Samozřejmě, že beseda s občany na toto téma proběhla, ale nic rozhodnuto nebylo. Peníze z takto získaných peněz totiž naše město investuje do rozvoje sportu," vysvětlil pro Kroměřížský deník tamní starosta Zdeněk Pánek.

K zákazu automatů nesáhli prozatím ani v Holešově.

„Vedení města klade důraz na to, že herní automaty nepatří do blízkosti míst, kde se ve větší míře pohybují děti, tedy do těsného okolí školních zařízení a škol. Už v době, kdy se o umístění automatů jednalo, se tato skutečnost zohledňovala. Úplný zákaz u nás ale vydán nebyl," potvrzuje mluvčí radnice Jana Rohanová.

Tamní městská policisté provádí i pravidelné kontroly podniků. „V Holešově si lidé stěžují většinou spíš na ruch okolo restaurací," dodala mluvčí s tím, že stížnosti na konkrétní herny radnice prozatím neeviduje.

Autor: Daniela Zedníčková