Nelíbí se jim hlavně odmítavý postoj svazu k novele reformy zákona o rozpočtovém určení daní, která má menším obcím přidat. „Jednoznačně upřednostňuje zájmy velkých měst,“ míní předseda hnutí Nezávislí starostové pro kraj (NSK) a starosta Vysokého Pole na Zlínsku Josef Zicha. Nové Sdružení místních samospráv má sjednotit malé obce především právě v boji za zvýšení jejich výnosů z daní.

Návrh zákona, který bude vláda projednávat příští týden, dojednalo ministerstvo financí se zástupci Smlouvy obcí a měst proti daňové diskriminaci. Iniciovalo ji NSK, a podepsalo se pod ni zhruba 1350 starostů. Má změnit nerovnou situaci, kdy nejmenší vesnice dostane z daňových výnosů na jednoho občana až šest a půlkrát méně než Praha.

Řada starostů ze Zlínského kraje si stěžuje na stávající Svaz obcí a měst

Tato novela je podle Svazu měst a obcí nedodělkem. „S předchozím vedením ministerstva jsme pracovali na reformě tři roky a současný ministr financí Miroslav Kalousek se nyní rozhodl propagovat tento polotovar,“ míní výkonný místopředseda svazu Jaromír Jech s tím, že ves bude vždy dostávat na jednoho občana menší částku než stotisícové město.

„My jsme ale nikdy netvrdili, že požadujeme při přerozdělování naprostou rovnoprávnost. Chceme jen, aby rozdíly nebyly tak propastné,“ zdůraznil místopředseda NSK a starosta Suché Loze na Uherskohradišťsku Petr Gazdík.

Ze strany NSK a Smlouvy proti daňové diskriminaci nedávno vzešla výzva k vstupu do nového Sdružení místních samospráv. „Naše zastupitelstvo vstup již schválilo. Také jsme vystoupili ze Svazu měst a obcí, ale to už je na rozhodnutí jednotlivých obcí,“ podotkl starosta Vysokého Pole Zicha.
Někde však mají jasno. „Svaz nás zklamal, nikdo se nás nezastával,“ řekl starosta Horního Němčí na Uherskohradišťsku.

O členství ve sdružení bude také jednat například rada Podhradní Lhoty na Kroměřížsku. „V pondělí máme schůzku, na níž otázku členství nadnesu. Nevím, jak to dopadne, ale spojit se musíme, abychom měli při jednáních s vládou nějakou sílu,“ sdělil starosta Lhoty Rostislav Dubják. Ustanovující zasedání Sdružení místních samospráv je naplánováno na přelom října a listopadu. Registrace by se měla uskutečnit nejpozději do 1. ledna 2008. Na internetových stránkách NSK je zveřejněna členská přihláška a návrh stanov.

STAROSTOVSKÁ NOVELA

Návrh zákona o rozpočtovém určení daní by finančně přilepšil zejména malým obcím. Vesnice s méně než sto obyvateli, jichž je v České republice asi 539, by svůj rozpočet až zdvojnásobily. Zisk by zaznamenala i řada měst do 100 tisíc obyvatel. Menší rozpočty by mělo 16 sídel s počtem obyvatel mezi 40 až 15O tisíci. Nejvíc by však tratila ještě větší města, tedy Praha, Plzeň, Brno a Ostrava.