Nastal totiž čas, kdy se po zimě musí uklidit nejen domy a byty, ale i ulice a parkoviště. Blokovému čištění ale dennodenně brání pěkná řádka řidičů, kteří si ze značky Zákaz zastavení nedělají těžkou hlavu, a znemožňují tak kompletní úklid.
K odtahům se většina měst kvůli české legislativě ale bojí přistoupit. Jedinou hrozbou tak většinou zůstávají jen pokuty. „Podle zákonů mohou řidiči aut, která stojí v místě blokového čištění, dostat pokutu až dva tisíce korun,“ varuje mluvčí zlínské městské policie Šárka Škubalová.

Zavazející auta při blokovém čištění jsou evergreenem například v Uherském Hradišti. Tento problém přitom nemá žádné snadné řešení.

„Protože městská policie nedisponuje vybavením na odtah, může maximálně na špatně zaparkovaný vůz nainstalovat botičku. To by ale pochopitelně náš aktuální problém neřešilo. Pracovníci provádějící úklid proto místo pod autem vyčistí ručně,“ popsal komplikace Jiří Klíma, ředitel společnosti Hrates, která úklid města provádí.

Čistota nestojí za vleklé soudní spory

Firma ani město se navíc nechtějí pouštět do hrozících vleklých právních sporů, neukázněné šoféry proto v tomto případě vůbec nepokutují. „Jedná se o přenosné značky, které musí být po určitý čas na svém místě. Stačí, aby někdo ceduli posunul, dotyčný si to nafotí a u soudu vyhraje,“ povzdechl si Klíma.

Parkování na místě, které se má zrovna zbavit nečistot, ale jen tak nepromíjejí v Rožnově pod Radhoštěm. Bloková očista tam začala 28. března a potrvá přibližně měsíc. Týká se více než pětasedmdesáti kilometrů silnic, osmadvaceti kilometrů chodníků a pětapadesáti tisíc metrů čtverečních zpevněných ploch a parkovišť.

Za chybějící ručení zaplatí až 40 tisíc

Jako všude jinde i tady hrozí za ignorování dopravní značky podle zákona až dvoutisícový postih. „Pokud navíc narazíme na vozidlo bez povinného ručení, oznámíme jeho majitele správnímu orgánu, kde mu hrozí pokuta od pěti do čtyřiceti tisíc korun,“ doplnil ředitel rožnovské městské policie Daniel Vašut.

Pracovníci Technických služeb Zlín s blokovým čištěním začali včera. Značky Zákaz zastavení se v lokalitách objevují vždy týden předem. Při jejich nerespektování jsou ale pracovníci města jako jedni z mála připraveni zařídit odtah zavazejícího auta.
Na pár takových případů, kdy řidič stojí, kde nemá, narazí ve Zlíně při úplně každém čištění.

Vražedné Svahy

„Včera na Kvítkové ulici to byla jen asi tři auta, ale třeba na Jižních Svazích to bývá mnohem horší,“ přiblížil pracovník Technických služeb Zlín Jiří Balajka s tím, že taková auta ometou kolem, jak se dá, a pracují dál. „Pokud během dne auto odjede, tak to dočistíme, ale některá auta tam stojí klidně i půl roku a v takových případech to řešíme s městem,“ dodal Balajka.

V Kroměříži jsou ale s odtahy aut opatrnější. „Protože odtah vozidel může být po právní stránce problematický, většinou se při blokovém čištění zaparkované auto objede a místo se dočistí ručně. Naštěstí v praxi se s takovými případy setkáváme v omezeném rozsahu a jsme schopni si s tímto problémem poradit,“ řekl mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna. Kroměřížští strážníci upřesnili, že v reálu rozdávají finanční postihy do výše tisíce korun.

zpravodajové Deníku