Výzkum má jednou pro vždy rozetnout spory ortopedů o to, zda je pro pacienta prospěšnější metoda standardní, nebo novější miniinvazivní, která znamená méně řezání a rychlejší rekonvalescenci. Předběžné závěry hovoří spíše pro miniinvazivní operace. Do projektu jsou zapojeny také tři zdravotnická zařízení v Německu a jedno v Lucembursku.

Zkoumání má potvrdit nebo vyvrátit obavy některých ortopedů. „Podle nich je při miniinvazivní metodě například větší riziko špatného umístění protézy,“ přiblížil spory primář kroměřížské ortopedie Alois Hrabec.

V každé z vybraných nemocnic se výzkumu podrobí 40 pacientů, první polovina z nich podstoupí výměnu kyčelního kloubu standardním způsobem, druhá miniinvazivní metodou.

Pacient po dobu dvou týdnů vyplňuje podrobný dotazník o bolestech a dalších pocitech. Zkoumá se také to, po jaké době od operace je operovaný schopný vrátit se do běžného života a práce či kdy je například schopen jízdy na kole.

„Výsledky jsou zatím takové, že pacienti po miniinvazivní metodě mají menší bolesti, rychleji se rehabilitují a cítí se lépe než ti, jež byli operovaní klasicky,“ prohlásil primář. Ani u jedné skupiny nezaznamenali lékaři žádné vážnější komplikace.

Podle primáře by čtyřicítka pacientů měla být odoperována do konce listopadu, poté přijdou na řadu dlouhé měsíce zkoumání a porovnávání. „Taková studie tady zatím chybí. Ostatní ortopedické metody jsou totiž již srovnané, tato ještě ne,“ dodal Hrabec. Výsledky výzkumu budou známé asi za dva roky.